İskoçya’da Kaybolan 5,000 Yıllık Figürin 150 Yıl Sonra Bulundu

İskoçya’daki bir Neolitik yerleşim olan Skara Brae’de 1860lı yıllarda bulunan fakat daha sonra kaybolan 5,000 yıllık bir figürin, bir müzenin koleksiyonunda yeniden keşfedildi.

skara3

(F:Hugo Anderson-Whymark/Stromness Müzesi)

Dr David Clarke, Skara Brae hakkındaki araştırması sırasında, Stromness müzesine bağışlanmış kökeni belirsiz olan eserleri incelerken bu figürine rastladı ve kayıp figürin olduğunu anladı. Clarke “Figürini günün son kutusunda bulduk, bu figürinin sonsuza kadar kayıp olduğunu düşünüyordum. Kağıt mendiller arasından bana baktığını görmek hem beklenmedik hem de çok heyecan verici oldu” diyor.

Figürin balina kemiğinden yapılmış ve 9.5cm x 7.5cm boyutlarına sahip. Yüz bölümünde göz ve ağız delikleri açılmış. Göbeğinde de bir göbek deliği deliği bulunuyor. Bunların dışında figürinde bir süsleme bulunmuyor. Başının ve vücut bölümünün iki yanında bulunan ikişer deliğin ise, figürini asmak için olabileceği düşünülüyor.

“Skara Brae Buddo” lakabı takılan figürin, ilk defa olarak Stromness Müzesi’nde, Skara Brae’den daha önce hiç sergilenmeyen başka eserlerle birlikte sergilenmeye başladı.

Aşağıdaki görüntüye tıklayarak balina kemiğinden yapılmış figürini istediğiniz yöne çevirebilir ve 3 boyutlu halini inceleyebilirsiniz.

Figürin ilk olarak, yerel bir toprak sahibi olan William G Watt tarafından, Skara Brae Neolitik köyündeki 3 numaralı evi kazdığı sırada keşfedildi. Bir antikacı olan George Petrie, Watt’ın bulduğu figürini 1867 yılında bir “idol” ya da “fetiş objesi” olarak tanımladı ve taslağını çizdi.

Britanya’da tarihöncesi dönemde, insan formunun temsilleri çok nadir olarak görülür. Bu figürin, Britanya’da keşfedilen ilk Neolitik insan figürüydü, fakat daha sonra kaybolmuştu.

Skara Brae Neolitik Yerleşimi

Skara Brae, İskoçya’nın Mainland adasında bulunan, taş ile inşa edilen bir Neolitik yerleşimi. Yerleşimde yaklaşık MÖ 3180-2500 yılları arasında kullanılmış sekiz adet birbirine yakın ev bulunuyor. Skara Brae, Avrupa’nın en tam haldeki Neolitik köyü sayılıyor. UNESCO Kültür Mirasları’ndan olan Skara Brae, çok iyi korunmuş durumda olduğu için “İskoç Pompeii’si” olarak da anılıyor.

İskoçya'da Kaybolduğu Sanılan 5,000 Yıllık Figürin 150 Yıl Sonra Bulundu

(F:Hugo Anderson-Whymark/Stromness Müzesi)


BBC, The Orcadian 

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login