Çatalhöyük’te Yeni Figürinler Bulundu

Konya’da yaklaşık 9.000 yıl önce, dünyanın ilk büyük tarım yerleşmelerinden biri olan Çatalhöyük’te kadın ve erkek heykelcikleri bulundu.

Çatalhöyük, arkeolog James Mellaart ve ekibi tarafından 1960’lı yıllarda keşfedildi ve kazıları yapıldı. Daha sonra Prof. Dr. Ian Hodder’ın başkanlığında 25 yıllık bir çalışma programı yapıldı. Çatalhöyük’teki kazılar geçtiğimiz yıl sona erdirildi.

(Çatalhöyük’te Hastalık ve Şiddet İzleri Bulundu)

Çatalhöyük’teki son dönem kazıları ise Konya Müzesi Müdürlüğü başkanlığında, Doç. Dr. Çiler Çilingiroğlu bilimsel danışmanlığında yürütülüyor.

Ege Üniversitesi ve Polonya Poznan Üniversitesinden ekiple yürütülen kazıda, doğu höyüğü üzerindeki alanda çalışma yürütüldüğünü belirten Çilingiroğlu, şöyle konuştu:

“Burada 30 metreye 10 metrelik bölümde açma yaptık. Bu alanda neolitik dönem ve sonrasına ait kalıntılar bulundu. Neolitik tabakaların üzerinde Helenistik döneme ait 15 mezar kazıldı. Kazılar antropologlar tarafından yapıldı ve insan iskeletleriyle ilgili hem biyolojik antropolojik hem de antik DNA çalışmaları devam ediyor.”

(Çatalhöyük İnsanlarının Dışkısında Parazitler Bulundu)

Çilingiroğlu, Helenistik tabakaların altında ise tahmini milattan önce 6300-6000 tarihlerine ait iki binanın kazıldığını belirterek, şunları söyledi:

“Binaların dolguları içinden çok sayıda neolitik döneme ait buluntular ortaya çıktı. Oda dolgularının içinde küçük heykeller, kadın ve erkek figürleri ortaya çıktı. Kadın, ‘şişman’ tasvir edilmiş. Çok tipik, Çatalhöyük sembolizmine sahip bir parça. Başı korunmamış ancak gövde ve vücudu bütün olarak sağlam.”

“Bunun dışında çanak çömlek üzerinde kabartmayla betimlenmiş boğa başları bulundu. Doğu alanında yaptığımız kazıda, çeşitli çömlekler üzerinde kabartma bezemelerle boğa başı motiflerini kullanıldığını gördük. Boğa başı olasılıkla güç, bereket, yaşama ilişkin kavramları temsil ediyor. Boğa başları, Çatalhöyük toplumu için oldukça önemli.”


AA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login