IŞİD’in Palmira’da Öldürdüğü Halid Esad’ın Bedeni Bulundu

2015 yılında Palmira Antik Kenti’nde IŞİD tarafından öldürülen arkeolog Halid Esad’ın bedeni bulundu.

Halid Esad.

Suriyeli yetkililer, 2015 yılında Palmira Antik Kenti’ni korumaya çalışırken IŞİD militanları tarafından başı kesilerek öldürülen arkeolog Halid Esad’ın bedenini bulmuş olabileceklerini açıkladı. 

IŞİD militanlarına antik kentteki eserlerin yerini söylemediği için öldürülen 82 yaşındaki Esad’ın başı ve bedeni, Palmira’daki Antik Roma sütunlarına asılmıştı. 

Suriye devlet medyası, yetkililere dayanarak Palmira’nın kuzeyindeki Kahlul bölgesinde bulunan üç cesetten birinin Halid Esad’a ait olduğunun tahmin edildiğini, kimlik tespiti için DNA testleri yapılacağını duyurdu. 

Hayatını Palmira’ya adayan ve adı Palmira ile özdeşleşen Arkeolog Halid Esad, 18 Ağustos 2015’te, “çocuğu” Palmira Antik Kenti’nde IŞİD tarafından öldürüldü.

Palmira’yı savunduğu için öldürülen Arkeolog Halid Esad’ın belki de son dileği olan Palmira’nın IŞİD’ten kurtuluşuydu.

“Burada doğdum, burada öleceğim.”

Halid Esad, IŞİD’in Palmira’yı ele geçirileceği anlaşılınca bölgedeki taşınabilir kültür varlıklarının bir kısmının Suriye ordusu tarafından daha güvenli yerlere taşınmasına yardım ederek son önemli görevini yaptı. Fakat Palmira Antik Kenti’nin zenginliklerinin ortaya çıkmasında büyük emeği olan ve hayatını buraya adayan Arkeolog Halid Esad, “Burada doğdum, burada öleceğim!” diyerek tarihi kentten ayrılmayı reddetti.

Beklendiği gibi kısa bir süre sonra IŞİD, 50 yılı aşkın süredir Palmira’da çalışan Arkeolog Halid Esad’ı kaçırarak rehin aldı. Yaklaşık bir ay boyunca çeşitli işkence yöntemleri uygulayarak Palmira eserlerinin nerede saklandığını öğrenmeye çalıştı. Palmira Antik Kenti eserlerini çocuğu gibi gören Esad konuşmamayı tercih etti. Son olarak 2015’te IŞİD, Palmira antik kentinin bakımından sorumlu 82 yaşındaki Arkeolog Halid Esad’ı kafasını keserek öldürdü. Esad’ın başından ayrı gövdesi antik kentte teşhir edilirken, başı da Roma dönemi sütununun üzerine kondu.

Binlerce yıldır birçok imparatorluğun hakimiyeti altına giren Palmira Antik Kenti, ilk kez IŞİD tarafından tamamen yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. 2015 Mayıs ayında Palmira’yı ele geçiren IŞİD, daha sonra buradaki İslam önce eserlerin birçoğunu patlattı ve yıktı. Yıkım anlarının videosunu da çeken IŞİD, görüntüleri internetten paylaşmayı ihmal etmedi. Ayrıca IŞİD’in Palmira’daki bazı önemli eserleri de çeşitli yollardan sattığı ve bunlardan büyük gelir elde ettiği anlaşıldı.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login