IŞİD’in Öldürdüğü Arkeoloğun Bedeni Hâlâ Aranıyor

Palmira’da bulunan kalıntılar, IŞİD militanları tarafından öldürülen 82 yaşındaki arkeolog Halid Esad’a ait çıkmadı.

Mohammad Esad, Palmira antik kentinde IŞİD tarafından başı kesilen tanınmış bir Suriyeli arkeolog olan merhum babası Halid Esad’ın portresinin yanında duruyor.

IŞİD tarafından öldürülen Suriyeli arkeoloğun ailesi, Şubat ayında keşfedilen kalıntıların ona ait olmadığının anlaşılmasının ardından bedenini aramaya devam edeceklerini söyledi.

DNA testi, bu yılın başlarında Palmira antik kenti yakınlarında bulunan bir cesedin, 2015 yılında Unesco Dünya Mirası bölgesini korumaya çalışırken IŞİD militanları tarafından infaz edilen Halid Esad’a ait olmadığını belirledi.

Oğlu Tareq, “Kalıntılar babama, dünya şehidi Halid El Esad’a ait değil.” dedi.

(Palmira Antik Kenti’ni Korumak Uğruna Ölen Arkeolog Halid Esad)

Tareq, acı verici olmasına rağmen kendisinin ve ailesinin babalarının kalıntılarını aramaya devam etmeye kararlı olduklarını söyledi.

“Babamın gerçek bedenini aramaktan vazgeçmeyeceğiz, onu bulacağız ve onu bir dünya şehidine uygun bir yere gömeceğiz.”

82 yaşındaki arkeolog, Suriye iç savaşı sırasında güvenliğini sağlamak için gizlenmiş eserlere IŞİD militanlarını götürmeyi reddettikten sonra 2015 yılında başı kesildi. Esad’ın önceki ayları ve yılları, Palmira’nın birçok eserini iç savaşın zararlarından saklayarak geçirmişti.

Halid Esad 2003 yılında emekli olmadan önce, Unesco Dünya Mirası listesindeki Palmira’dan yaklaşık 40 yıl sorumluydu.

IŞİD, arkeoloğun hayatını korumaya adadığı antik şehir Palmira’yı ele geçirdiğinde, militanlar gizli eserlerin yerlerini bulmaya çalışırken bir otelin bodrum katında yakalandı ve bir ay boyunca işkence gördü. IŞİD militanlarına antik kentteki eserlerin yerini söylemediği için öldürülen 82 yaşındaki Esad’ın başı ve bedeni, Palmira’daki Antik Roma sütunlarına asılmıştı. 

Eski eserler uzmanları, aşırılık yanlısı grubun Suriye, Irak ve Libya’nın dört bir yanından yağmalanan eserleri kaçırarak milyonlarca dolar kazandığını söylüyor.

Al Asaad, 2003 yılında emekli olana kadar, arkeolojik alanın Eski Eserler Başkanı olarak, sitenin en değerli eserleri hakkında önemli bilgilere sahipti. Gizli eserlerin yerini söylemeyi kahramanca reddetmesi, hem Suriye’de hem de dünya çapında büyük takdir topladı.

Neredeyse altı yıldır, yetkililer ve ailesi onun kalıntılarını bulamıyor. Şubat ayında Palmira yakınlarında parçalanmış birkaç ceset bulunduğunda umutlar arttı. Ancak oğlu ve kardeşi Muhammed tarafından sağlanan DNA örnekleri, bulunan kalıntıların arkeoloğa ait olmadığını belirledi.

Aileye, geçtiğimiz Pazartesi günü İçişleri Bakanlığı tarafından sonuçlar hakkında bilgi verildi. Oğlu Tareq, kalıntılar bulunduğunda babasının Palmira Ulusal Müzesi arazisine gömülmesini istediğini söyledi.

“Rahmetli babam için buradan daha kutsal bir yer yok. Ailesi olarak bu bizim dileğimiz.”

Halid Esad, IŞİD’in Palmira’yı ele geçirileceği anlaşılınca bölgedeki taşınabilir kültür varlıklarının bir kısmının Suriye ordusu tarafından daha güvenli yerlere taşınmasına yardım ederek son önemli görevini yaptı. Fakat Palmira Antik Kenti’nin zenginliklerinin ortaya çıkmasında büyük emeği olan ve hayatını buraya adayan Arkeolog Halid Esad, “Burada doğdum, burada öleceğim!” diyerek tarihi kentten ayrılmayı reddetti.


The National News. 15 Nisan 2021.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login