Irma Kasırgası’yla Ortaya Çıkan Kano Yüzlerce Yıllık Olabilir

Irma Kasırgası kıyı şeridini harap ettikten sonra sabah saatlerinde bisiklet kullanan bir fotoğrafçı, heyecan verici bir bulguyla karşılaştı: kütükten oyma yüzlerce yıllık bir kano. Söz konusu kanonun, şiddetli kasırgayla beraber Florida’nın doğu kıyısında yer alan Indian Nehri’nin dibinden çıktığı düşünülüyor.

Irma Kasırgası arkasında çok fazla tahribat bıraktı ancak aynı zamanda tarihin bir parçasını da ortaya çıkartmış olabilir.

Bilim insanları, yüzlerce yıl önce yerli Amerikalılar tarafından yapılmış olabilecek ahşap kanonun, güçlü kasırganın etkisiyle Florida’nın doğu sahilinde yer alan Indian Nehri’nin dibinden çıkmış olabileceğini söylüyor.Kendini tarih tutkunu olarak tanımlayan yerel fotoğrafçı Randy Lathrop, bisiklet sürerken yaptığı sıradışı keşif için “Onu gördüğüm anda, tam olarak ne olduğunu biliyordum.” diyor.

Florida Üniversitesi’nin yaptığı açıklamaya göre, dar ve uzun ahşap parçası, Florida’nın Seminole Kızılderilileri tarafından uzun süre boyunca kullanılmış ve içi boş selvi ağaçlarından yapılmış bir kanoyu temsil ediyor.

Bu tip kanolardan bazılarının eski çağlarda yapılmış olsa da, bazılarının da çok daha yakın dönemlerde yapıldığı ve kullanıldığı biliniyor.

Lathrop, birinin kanoyu çöp sanarak atmaması için hemen Florida Tarihi Kaynaklar Bölümü ile irtibata geçti.

“Tıpkı bir kütüğe benziyordu. Benim asıl endişem kanoya herhangi bir zarar gelmesini önlemekti. Yaklaşık bir kilometre giderek bir kamyonla beraber arkadaşımı aldım ve kamyonun arkasına kanoyu koyabildik. Yaklaşık 315 kilo ağırlığında, ancak bana göre yıllarca su içinde kaldığı için 1.000 kilo ağırlığındaydı.”

Florida Tarihi Kaynaklar Bölümü Facebook’ta yaptığı açıklamada, karbon14 testinin haftalar süreceğini, bu yüzden kanonun yaşı hakkında daha fazla bilgi toplanabilmesinin zaman alacağını söyledi.

Devlet yetkilileri yaptığı açıklamada, yaklaşık 4,5 metre uzunluğundaki kanonun en fazla birkaç yüz yıllık, en az birkaç on yıllık olabileceğini belirtti ve kanonun üstünde kare şeklinde demir çiviler ile boya izleri olduğunu söyledi.

Uzmanlar bu çivilerin önemine vurgu yaparak, “Bu çiviler ilk kez 19. yüzyılın başlarında üretilmeye başlanmıştı, bu yüzden tarihi bir kano olması muhtemel.” diyor.

Lathrop, kanonun üzerindeki boya renklerinin kırmızı ve beyaz olduğunu, bu renklerin de Seminole kabilesi tarafından kullanılan renkler olduğunu belirtti.

1912’de çekilen bir fotoğraf, Florida’nın Miami Nehri üzerinde bir kanodaki Seminole Kızılderililerini gösteriyor.

Kanonun çivileri ve oturma yerleri gibi birkaç sıradışı özelliği olsa da aslında çok ender bulunan bir kano değil. Bunun bir nedeni de bugüne kadar eyalette buna benzer çok fazla kano bulunmuş olması.

“Florida, bugüne kadar eyalette bulunan 400’den fazla oyma kanosuyla bu konuda dünyadaki en önde gelen yer. Kano gibi ahşap eserler yalnızca sürekli ıslak veya sürekli kurak ortamlarda korunabiliyor. Florida çok nemli olduğu için ahşap eserlerin korunmasına oldukça elverişli.”

Yüzlerce yıllık olabilecek bu kanonun korunması için, eser tekrar ıslak bir ortama yerleştirildi.

“Eğer bu kanonun tarihi olduğu kesinleşirse, kimyasal işlemlerle konservasyon yapılacak, korunacak ve umuyoruz ki halkın izlemesi ve öğrenmesi için yerel olarak sergilenecek.”

Norveç’te 1000 Yıllık Oyuncak Tekne Bulundu

Marmaray Kazılarında Bulunan Ortaçağ Teknesinin Kopyası Yapılıyor

Mısır’da Piramitlerin Yanında 4500 Yıllık Cenaze Teknesi Bulundu


ABC, Huffington Post.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login