Gölün İçinde 4.500 Yıllık Amerika Yerlisi Kanoları Bulundu

Wisconsin’deki Mendota Gölü’nde, en eskisi 4.500 yaşında olan, Amerika yerlilerine ait en az 10 kano bulundu.

3.000 yıllık kano Mendota Gölü’nden çıkarılıyor. C: Wisconsin Historical Society

Kanoların bulunduğu yer yakın zamanda Wisconsin Tarih Derneği’nden deniz arkeologları ve Ho-Chunk kabilesi üyeleri tarafından keşfedildi.

Söz konusu gölde ilk olarak 2021 ve 2022 yıllarında iki kano bulundu, fakat daha sonraki dalışlar gölün daha da fazla eser barındırdığını ortaya çıkardı. Araştırmacılar şu anda toplam 10 benzersiz kano tespit ettiler, ama şu anda bunu 11’e çıkarabilecek belirsiz bir grup batık ahşap üzerinde çalışıyorlar.

(İlgili: Akdeniz’de Şimdiye Kadar Bilinen En Eski Kanolar Bulundu!)

Wisconsin Tarih Kurumu Eyalet Arkeoloğu Dr. Amy Rosebrough, “İlk başta Mendota Gölü’nde münferit bir keşif olduğunu düşündüğümüz şey, binlerce yıl boyunca bu bölgede yaşayan ve gelişen insanlar hakkında bize çok şey anlatan önemli bir arkeolojik alana dönüştü. Bunlar ayrıca zaman içinde meydana gelen büyük çevresel değişimlere dair yeni kanıtlar da sağlıyor.” diyor.

3.000 yıllık kano, kazı çalışmalarının ardından Mendota Gölü’nün dibindeki orijinal yerinde. C: Tamara Thomsen – Wisconsin Historical Society

Radyokarbon tarihlemesi ve ahşap türü analizi, en eski oyma kanonun MÖ 2500 civarında karaağaç kullanılarak inşa edildiğini gösteriyor. Bu resmen onu Büyük Göller (Great Lakes) bölgesinde şimdiye kadar bulunan türünün en eski kanosu yapıyor.

Kalıntıların tümü, muhtemelen bir zamanlar kıyı şeridi olan ve o zamandan beri bölgedeki çevresel değişimler nedeniyle sular altında kalan 240 metrelik bir şerit boyunca ortaya çıkarıldı.

Ho-Chunk Ulusunun Kabile Tarihi Koruma Yetkilisi Bill Quackenbush, “Bu kanoları kişinin kendi gözleriyle görmesi güçlü bir deneyim. Kanolar, yerli bilginlerin nesiller boyunca aktardığı kapsamlı sözlü geleneklerden bildiklerimizin fiziksel bir temsili olarak hizmet ediyorlar” diyor.

Wisconsin Tarih Derneği üyeleri, 2021’de Mendota Gölü’nden 1.200 yıllık bir kano çıkartıyor. C: Wisconsin Historical Society

Quackenbush, “Elimizdeki teknolojiyi ve araçları kullanarak bu siteden öğrenebileceğimiz her şeyi öğrenmenin ve atalarımızın kalıcı hikayelerini ve yaratıcılıklarını paylaşmaya devam etmenin heyecanını yaşıyoruz.” diyor.

Kabile Tarihi Koruma Yetkilileri ile birlikte Wisconsin Tarih Derneği, hassas durumları nedeniyle su altında kalan kanoları daha fazla su üstüne çıkarmamaya karar verdi. Ancak 2021 ve 2022’de çıkarılan iki kano, şu anda Madison’daki Devlet Arşivi Koruma Tesisi’nde koruma sürecinden geçiyor. Bu zorlu süreç 2026 yılına kadar bitmeyecek.

Bu türden aynı derecede şaşırtıcı keşifler ABD’nin başka yerlerinde de yapıldı. İki kayıkçı, 2017 yılında Louisiana’nın Kızıl Nehri’nde yelken açarken çamura gömülmüş devasa bir yerli kanosuna rastladı.

Mendota Gölü’ndeki oyma bir kanonun 2021’de çekilmiş su altı görüntüsü. C: Tamara Thomsen/Wisconsin Historical Society

Yaklaşık 10,2 metre uzunluğunda ve 90 santimetre genişliğindeki kano, içi boş tek bir ağaç gövdesinden yapılmıştı. Bu teknik, Amerika ve Okyanusya’dan Afrika ve Avrasya’ya kadar dünyanın her yerinde bulunan eski bir kano yapımı tekniği.


IFL Science. 31 Mayıs 2024.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login