İspanya’da Emma Kasırgası Roma Su Kemerini Ortaya Çıkardı

Emma Kasırgası’nın ardından İspanya’nın Cádiz şehrinde, MS 1. yüzyıla tarihlenen Roma su kemerinin kalıntıları ortaya çıktı.

Kasırganın güney Andalucia kıyısını sertçe vurmasıyla yüzlerce araç, yat ve deniz kenarına konumlandırılmış çok sayıda ev ve arsa hasar gördü. Kasırganın şiddetinin Puerto de Santa María’da başka bir kasırgayı uyandırdığı belirtildi.

Ancak, sert rüzgarların dinmesi ve Cádiz’in Cortadura sahilinden kalın bir kum tabakasının kalkmasıyla olağanüstü arkeolojik hazineler ortaya çıkmış oldu.

Roma yolu ve su kemeri Cortadura sahili yakınlarında keşfedildi.
C: CEN/ADIP

Ortaya çıkan kalıntılar arasında, 16. ya da 17. yüzyıla tarihlenen ve 1755’teki tsunamiyle ortadan kalktığı bilinen yolun kalıntıları ve Roma su kemerinin parçaları da vardı.

İspanyol gazetesi El País, Cádiz Kentsel Mirasını Araştırma ve Yayma Derneği başkanı Moisés Camacho’nun “Bu kalıntıların varlığına ve bölgede kazı yapanlara ilişkin bir uyarı aldık, bunun üzerine bölgeye doğru yola çıktık, insanlara kazıyı durdurmalarını söyleyerek yetkililere haber verdik.” dediğini bildirdi.

(Irma Kasırgası’yla Ortaya Çıkan Kano Yüzlerce Yıllık Olabilir)

Tempul’un tatlı su membalarından iç kısımlara yaklaşık 80 kilometre boyunca su taşıyan ve Roma İmparatorluğu’nda kendi türünün beşinci en büyük örneği olduğu söylenen su kemeri İspanya’daki mühendislik çalışmalarının en önemlisiydi.

Su yolunun son kısmının denizden, Romalı coğrafyacı ve tarihçiler tarafından bir ada olarak tanımlanan, fakat günümüzde Cortadura sahiliyle İspanya anakarasına bağlı olan Cádiz’e doğru devam ettiği düşünülmekte.

Su kemeri Tempul yakınlarındaki membalardan su taşıyordu. C: CEN/ADIP

Keşif, teyit edildiğinde, su kemerinin yıllar sonra bulunan ilk parçası olacak. Camacho keşif hakkında “Su kemerinin bu yol üzerinde olduğunu biliyorduk, fakat daha önce herhangi bir buluntuya rastlamamıştık.” diyor.

“Şu ana kadar beş veya altı parça ortaya çıktı, ama daha fazlasını bulmayı ümit ediyoruz. Bu parçalardan ikisi hala orijinal harçla birbirine bağlı ki bu da hayli nadir bir olay.”

(Yükselen Deniz ABD’deki 13.000 Arkeolojik Alanı Batırabilir)

Roma ve Kartaca ordularının uğruna savaştıkları Cádiz, Fenikeliler tarafından MÖ 1100 dolaylarında kuruldu. Su kemerinin ise MÖ 206’da Roma hakimiyetine girmesinin ardından Gades olarak anılan bu şehirde modern çağın birinci yüzyılında Fenike sarnıcından sağlanan suyun kalitesini artırmak için inşa edildiği düşünülmekte.


The Telegraph. 6 Mart 2018.

Ege Üniversitesi Mütercim Tercümanlık bölümü mezunu. Arkeoloji ve özellikle sanat tarihini çok seviyor.

You must be logged in to post a comment Login