İrlanda’da Bulunan 2000 Yıllık Çalgı Hindistan’da Hala Kullanılıyor

Demir Çağ İrlanda’sında kullanıldığı düşünülen metal üflemeli çalgıların, Güney Hindistan’da günümüzde halen kullanıldığı ortaya çıktı.

kompu4

Billy Ó Foghlu çalgıyla. Görsel: Stuart Hay

Doktora öğrencisi Billy Ó Foghlú “Hindistan’daki modern boruların, Avrupa’daki birçok demir çağı borusuyla neredeyse tıpatıp aynı olması, 2,000 yıl önce iki bölge arasında zengin bir kültürel bağ olduğunu gösteriyor. Arkeoloji genelde sessizdir. Ben de çoktan yok olmuş olduğunu sandığım seslerin, günümüzde Kerala’da hala yaşadığını gördüğümde çok şaşırdım” diyor.

kampu1

Kerala’daki törende C şekilli bir boru olan kompu’nun çalındığı görülüyor

Ó Foghlu “Kompu gibi boruları da içinde bulunduran Güney Hindistan’ın müziksel gelenekleri, Avrupa’nın tarihöncesindeki müzik kültürlerini anlamamıza yardımcı olabilir. Hindistan’daki müzik aletleri de adak olarak bırakılmadığı ve genelde bir başkası tarafından yeniden kullanıldığı için, Avrupa’daki tarihi eserler de Hindistan müziğinin geçmişine ışık tutabilir” diyor.

Bulgular, Avrupa ve Hindistan arasında canlı bir kültürel değiş tokuş olduğunu, ve farklı kültürlerin bağımsız olarak geliştirdiği teknolojiyi ve müzik tarzlarını paylaştığını gösteriyor olabilir.

İrlanda'da Bulunan 2000 Yıllık Çalgı Hindistan'da Hala Kullanılıyor

Bu müzik harmanının bir örneği, Hindistan’daki Sanchi’de yaklaşık MÖ 300’e tarihlenen bir kutlamayı gösteren kabartmalarda betimlenmiş. Kabartmalarda bir grup müzisyen yer alıyor ve iki tane Avrupa carnyx’inin çalındığı görülüyor. Carnyx, yaklaşık MÖ 200-MS 200 yıllarında Avrupa’da kullanılan, üstünde hayvan başı olan bir bronz boruydu.

Ó Foghlu’ya göre Kerala’nın müzik tarzı, Avrupa’da bulunan demir çağı borularıyla ilgili birçok gizemi de aydınlatıyor, ve günümüz batı müziğinden çok daha farklı bir müzik geleneğini ortaya çıkarıyor.

kampu3

Hindistan, Kerala’datapınaklarda müzik yapan bir çeşit orkestra olan Panchavadyam. Görsel: Mahesh K – Own work, CC BY-SA 3.0, wikimedia commons

Ó Foghlú “Avrupa’da arkeolojik kazılarda, nerdeyse tıpatıp aynı olan enstrümanlar birlikte bulunmuştu. Fakat Batı insanının kulakları için bu boruların sesleri birbiriyle biraz uyumsuzdu. Daha önceleri bunun kötü işçilik yüzünden olduğu düşünülüyordu. Fakat Hint müziğinde bu tür uyumsuzluklar kasıtlı olarak yapılıyor ve çok güzel kabul ediliyor” diyor.

Ó Foghlú, Hint müziğinde bu tür boruların, Batı müziğinde olduğu gibi melodi ya da harmoni için değil, daha çok bir ritm enstrümanı olarak kullanıldığını söylüyor.

Araştırma Hint Okyanus Arkeolojsi Dergisi‘nde yayınlandı.

3 Boyutlu Baskı ile Bronz Çağı Müzik Aleti Canlandırıldı


Australian National University, 13 Mayıs 2016

Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login