İskoç ve İrlandalılar, Gizemli Piktlerin Soyunu Taşıyor

Sekiz iskeletin analizi, esrarengiz Piktlerin Orta Çağ tarihçilerinin öne sürdüğü gibi uzaktan değil, yerel kökleri olduğunu ortaya koyuyor.

İskoçya Müzesi’nde Piktlere ait bir sembol taşı. C: Wikimedia Commons

Pikt’ler ile batı İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda ve Northumbria’da yaşayan günümüz insanları arasında genetik olarak benzer çıktı.

Uzun süredir merak uyandıran ve egzotik kökenlere atfedilen İskoçya Piktleri, aslında yerli Demir Çağı toplumundan geliyordu ve genetik olarak bugün İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda ve Northumbria’da yaşayan insanlara çok benziyordu.

Liverpool John Moores Üniversitesi’nden Adeline Morez ve Aberdeen Üniversitesi’nden Linus Girdland-Flink, bulguları PLOS Genetics dergisinde yayımladı.

(İlgili: İskoçya’da Oymalarla Süslenmiş Pikt Sembol Taşı Bulundu)

MS 300-900 yılları arasında erken Orta Çağ İskoçya’sında yaşayan Piktler, doğu İskoçya’nın belgelenmiş ilk krallıklarını oluşturdular. Ancak Piktler, tarihsel ve arkeolojik kanıtların olmaması ve taş üzerine kazınmış esrarengiz sembol gelenekleri nedeniyle çoğu zaman bir gizem konusu oldu.

Araştırmacılar yeni çalışmalarında, Piktlerin Britanya’daki diğer kültürel gruplarla nasıl ilişkili olduğunu keşfetmek için Pikt mezarlarını örneklediler. Orta ve kuzey İskoçya’dan MS 5. ila 7. yüzyıla tarihlenen iki kişinin DNA’sını dizilediler. Ortaya çıkan yüksek kaliteli genomları, daha önce yayınlanmış 8.300’den fazla antik ve modern genomla karşılaştırdılar.

Analiz, Piktlerin, anakara Avrupalıların gelişinden önce Britanya genelinde yaşayan yerel Demir Çağı popülasyonlarından geldiğini ortaya çıkardı. Ek olarak, araştırmacılar Pikt’ler ile batı İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda ve Northumbria’da yaşayan günümüz insanları arasında genetik benzerlikler buldular.

İskoçya’daki 11. yüzyıl kulesinin eteğindeki eski Pikt sembol taşı.

Piktlerin kendi zamanları da dahil olmak üzere Orta Çağ gelenekleri, Trakya (Ege Denizi’nin kuzeyi), İskit (doğu Avrupa) veya Britanya’nın kuzeyindeki adalardan gelenler de dahil olmak üzere Piktlere egzotik kökenler atfetmişti. Ancak yeni araştırma çok daha az sansasyonel kökenlere işaret ediyor.

Bir Pikt mezarlığına defnedilen yedi kişiden alınan DNA dizisinin daha ileri bir analizi, bireylerin anne tarafından ortak bir ataya sahip olmadığını gösterdi. Bu bulgu, kadınların kendi sosyal gruplarının dışında evlenmiş olabileceğini ve ünlü bilim insanı Bede’nin, Pikt’lerin anasoylu olduğuna dair iddiasında bahsettiği gibi daha eski spekülasyonlara ters düştüğünü gösteriyor.

Yeni bulgular, Piktlerin Britanya’daki Demir Çağı insanlarının soyundan geldiğine dair mevcut arkeolojik teorileri destekliyor. Çalışma aynı zamanda mezarlıklara birlikte gömülen Pikt bireyleri arasındaki ve eski Piktler ile Birleşik Krallık’taki günümüz grupları arasında var olan genetik ilişkilere dair yeni bilgiler sağlıyor.


Public Library of Science. 27 Nisan 2023.

Makale: Adeline Morez et al. 2023. Imputed genomes and haplotype-based analyses of the Picts of early medieval Scotland reveal fine-scale relatedness between Iron Age, early medieval and the modern people of the UK, PLOS Genetics.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login