İnkaların Taşra Kültürüne Ait Eşsiz Bir Tunik Bulundu

Şili’nin kuzeyindeki bir mezarda bulunan tunik, İnka İmparatorluğunun taşra kültürleri hakkında önemli bilgiler veriyor.

Unku, Caleta Vitor Körfezi’nde bulundu. C: Paola Salgado

Yeni bir araştırmada, İnka İmparatorluğu’nun kültür ve denetim araçları, asırlarca yıllık Şili mezarlığında keşfedilen iyi korunmuş bir giysi parçası aracılığıyla mercek altına alındı.

Şili’nin kuzeyindeki Caleta Vítor Körfezi boyunca mezar alanını kazan araştırmacılar, İnka İmparatorluğu’nda itibar ve prestij sahibi bir adamın giydiği bir tunik veya unku (fotoğrafta) buldu. Unkular genellikle, imparatorluk yetkilileri tarafından dayatılan ve belirli teknik ve biçimsel özellikleri karşılaması gereken standartlaştırılmış kıyafetlerdi.

(İlgili: İnkalar, Kurban Edilecek Çocukları Özel Bir İçki ile Sakinleştirmiş)

Ancak Caleta Vítor’da bulunan unku, İnka liderleri tarafından dayatılan katı özelliklerin bir adım ötesine geçiyor. Bu unkuyu tasarlayan zanaatkârlar, imparatorluk tasarım standartlarına açıkça bağlı kalırken, taşradaki memleketlerine özgü ince kültürel detaylar eklemekten de kaçınmamış.

Caleta Vítor unkusunu kim dokuduysa, 15. yüzyılın sonlarında İnka İmparatorluğu’nun topraklarına katılan bir bölgede, İnka’nın başkenti Cusco’nun binlerce kilometre güneyinde yaşıyordu. Dokumacı, İnka’nın işgalinden çok önce var olan yerli bir kültürün tekniklerini, benzersiz tarzını ve imgelerini kullanarak sömürge öncesi Güney Amerika’da taşra yaşamının somut bir sembolünü yaratmış.

Çalışmanın ortak yazarı Jeffrey Splitstoser, “Araştırmamız, ender bir İnka unku-tunik örneğini incelemenin yanı sıra, unkunun bağlamı ve teknik özellikleri sayesinde taşradaki İnka İmparatorluğu etkisinin eşi benzeri görülmemiş bir şekilde anlaşılmasını sağlıyor.” diyor.


George Washington Üniversitesi. 14 Şubat 2023.

Makale: Correa-Lau, J., Agüero, C., Splitstoser, J., Echenique, E., Martens, T., & Santoro, C. M. (2023). Inka Unku: Imperial or provincial? State-local relations. Plos one, 18(2), e0280511.

Dokuz Eylül Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık bölümü lisans mezunu.

You must be logged in to post a comment Login