İngiltere’de Bir Otopark İnşaatında Gizemli Bir Heykel Bulundu

Araştırmacılar, yaklaşık 2.000 yıllık heykel başını incelediler ancak eserin buraya nasıl ulaştığına dair hiçbir fikirleri yok.

Heykel, Lincolnshire’daki Burghley House yakınlarında biri diğerinden çok daha eski iki parça şeklinde keşfedildi. C: Burghley House

İngiltere’deki lüks bir arazide yapılan inşaat çalışmaları sırasında antik bir Roma heykelinin baş kısmı ortaya çıkarıldı.

Heykel, 2023 yılının baharında Lincolnshire’daki Burghley House’da ortaya çıktı. Greg Crawley, bir ekskavatör kullanarak yeni bir otoparkın yolunu açıyorken tuhaf bir şey fark etti.

Burghley House’dan yaptığı açıklamada, “Kepçe, büyük bir taş olduğunu düşündüğüm bir yüzü ortaya çıkaracak şekilde döndüğünde gerçek bir şok yaşadım” diyor. “Alıp baktığımda bunun bir heykel başı olduğunu fark ettim.”

(İlgili: Kütahya’da Aphrodite ve Dionysos Heykel Başları Bulundu)

Pürüzsüz, soluk mermer baş; dalgalı saçlı ve nötr bir ifadeye sahip bir kadının yüzünü ve boynunu tasvir ediyor. Keşfinden birkaç hafta sonra, ekip hâlâ heyecandan şaşkına dönmüşken, yakınlarda ikinci bir parça keşfedildi: Kadının omuzları.

Greg Crawley, arazide yeni bir otopark inşaatı sırasında heykel kafasını keşfetti. C: Burghley House

Profesyonel bir konservatör, her iki parçayı da temizleyerek “güzel bir Romalı kadının fiziksel özelliklerini ortaya çıkardı” ve ardından malikanedekiler ile birlikte bunları birleştirdiler. Uzmanlar, heykelin baş kısmının, antik Roma’nın ekonomik ve politik istikrarının altın çağı olan Pax Romana’yı da içeren bir dönem olan birinci veya ikinci yüzyıla tarihlendiğini belirledi.

Ancak omuzlar baştan çok daha sonra yapılmıştı. New York Times’tan Victor Mather, “Bu tür Frankenstein heykelleri 18. yüzyılda yaygındı; çünkü modern omuzlar eklemek antik kafayı potansiyel bir alıcı için daha cazip hale getiriyordu.” diyor. Uzmanlar, kafa ile taban bağlantısını gerçekleştirmiş olan bir bağlantı demirinin takılmış olduğunu belirtiyor.

Burghley House, 1555 ile 1587 yılları arasında, I. Elizabeth’in danışmanlığını yapan, son derece nüfuz sahibi bir kişi olan William Cecil tarafından inşa edildi. Mülk son yıllarda “The Crown” ve 2005 yapımı Pride and Prejudice filmi gibi yapımlarda yer aldı.

Yıllar geçtikçe mülk, Cecil’in torunlarına devredildi. Araştırmacılar, Exeter’in Dokuzuncu Kontu Brownlow Cecil’in heykeli 1760’larda İtalya’ya yaptığı bir gezi sırasında almış olabileceğini düşünüyor.

Büst artık Burghley House sahipleri tarafından toplanan diğer heykellerin de sergilendiği, konakta bulunan Cehennem Merdiveni’ni süslüyor. C: Burgley House

Yine de bu bilgi büstün varlığının yalnızca bir yönünü açıklıyor. Peki “Kadın Burghley Evi’nden… 300 metre ötedeki sığ bir mezara nasıl geldi?”

Açıklamaya göre, büstün toprağa gömülmesiyle ilgili önerilen açıklamalar arasında “birisinin heykeli atması ve daha sonra üzerinin toprakla kapatılması” yer alıyor. Ancak mülkün yöneticisi Jon Culverhouse’un başka bir teorisi var: Belki de eser bir hırsızlık girişiminin hedefiydi.

Culverhouse’un “bilgiye dayalı spekülasyonu”, birinin büstün Burghley’e gelişinden sonraki bir yüzyıl içinde çalmaya çalıştığı yönünde. Ona göre bu heykel, malikanenin esnaf girişine giden bir araba yolunun yakınında bulundu; heykeli evden taşıyıp 300 metre kadar uzakta bırakmış olabilecek “hırsızlar için muhtemel bir kaçış yolu”.

Culverhouse, “Ağırdı.” diye ekliyor. “’Onu buraya koyup sonra geri döneceğiz’ diye düşündüklerini hayal edebiliyorum.”

Araştırmacılar, Culverhouse’un spekülasyonunu destekleyecek herhangi bir hırsızlığa ilişkin tarihsel kayıt bulamadılar. Malikanenin yazdığına göre, büstün Earl’ün koleksiyonundan malikanenin otoparkının altına kadar olan yolculuğu “tamamen bir sır olarak kalıyor”.

Temizlenen büst artık malikanenin Cehennem Merdiveni’ni süslüyor -adını Antonio Verrio tarafından yapılan cehenneme ilişkin seçkin duvar resimlerinden alıyor- aynı zamanda buna esrarengiz saklanış ve Crawley’nin şans eseri keşfiyle ilgili bir açıklama da eşlik ediyor.

Crawley, “Bana bunun bir Roma dönemi mermer heykeli olduğunu söylediklerinde inanamadım” diyor. “Bu kadar eski ve özel bir şey bulmak inanılmaz bir duyguydu.”


Smithsonian Magazine. 18 Mart 2024.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi.

You must be logged in to post a comment Login