Hollanda’da Bütün Halinde Muhteşem Bir Roma Kasesi Bulundu

Hollanda’nın Nijmegen şehrinde bir konut ve yeşil alan geliştirme sahasında kusursuz durumda bir Roma mavisi cam kase ortaya çıkarıldı.

Nijmegen’de bulunan, yaklaşık 1800 ila 1900 yıllık, Roma yapımı kilden yapılmış kusursuz bir cam kase. C: Bert Beelen

Cam kase en az 1.800 yıllık ve üzerinde herhangi bir kırık veya çatlak yok.

Bu tür kaseler, erimiş camın bir kalıp üzerinde soğumaya bırakılması ve sertleşmesi ile yapılıyordu. Cam karışımı hala sıvıyken şerit deseni çizilmiş. Metal oksit mavi renge neden oluyordu.

Bu kase bir zamanlar erken Nijmegen sakinleri için bir değerli bir objeydi. Baş arkeolog Pepijn Van de Geer, bunun müzede sergilenmeyi hak eden bir başyapıt olduğunu düşünüyor.

(Camın Kısa Bilimsel Tarihi)

Nijmegen, MÖ 1. yüzyılda bir Roma askeri kampı olarak kuruldu ve yanında yerel Batavi halklarının sivil bir yerleşimi oluştu. 98 yılına gelindiğinde, Nijmegen yerleşimi, bugün Hollanda’da municipium (Roma şehir hakları) adını alan ve sakinlerini Roma vatandaşı yapan ilk şehirdi.

Yeni keşfedilen kase yerel üretim değildi. Büyük bir Roma kentinde ince cam eşya atölyesinde üretilmişti. Almanya sınırının hemen ötesindeki Roma kenti Vetera (günümüzde Xanten), cam üretimiyle biliniyordu ve o da Batavi bölgesindeydi, bu nedenle bölgeler arasında mal alışverişi için kurulmuş hatlar olmalıydı.

Arkeologlar, Winkelsteeg’deki yerleşime ait eski bir kuyuyu ortaya çıkardılar. C: Bert Beelen

Bununla birlikte, söz konusu kase o kadar yüksek kalitede ki, İtalya’da ortaya çıkmış ve kuzeye satılmış olabilir ya da Roma ordusundan emekli olduğunda onu eve getiren bir Batavia lejyoneri tarafından satın alınmış olabilir.

Nijmegen’deki Winkelsteeg kazısında ayrıca Roma yerleşiminden mezarlar ve kaplar, kupalar ve takılar da dahil olmak üzere çok sayıda mezar eşyası ortaya çıkarıldı.

Bölgede, Roma döneminden günümüze ulaşabilen yapıların kalıntıları oldukça seyrek ve çoğunlukla ahşap yapı izleri korunmuş. Ancak arkeologlar buradaki evlerin bir haritasını çıkarmak için kalıntıları ve toprak rengini belgeliyorlar.


De Stentor. 20 Ocak 2022.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login