Hocamız Prof. Dr. Nur Atlı Vefat Etti

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Tarih Öncesi Arkeolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Çiydem Nur ATLI vefat etti.

Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora öğrenimini Paris Üniversitesi’nde tamamlayan Prof. Dr. Nur Atlı, uzun süredir İstanbul Üniversitesi Tarih Öncesi Anabilim Dalı başkanlığını yürütüyordu.

Uzun yıllardır İstanbul Üniversitesi’nde görev yapan Prof. Dr. Nur Atlı, Prehistorik Sanat ve Paleolitik çağ gibi dersler veriyordu.

Prof. Dr. Nur Atlı, Kaletepe Obsidiyen Atölyesi Kazısı ve Göllü Dağ Obsidyen Projesi çalışmalarını yürütmüş ve sayısız araştırma yayınlamıştı. Atlı aynı zamanda Paléorient ve Anatolica Antiqua’da yayın kurul üyesiydi.

1953 yılında Aydın’da doğan Prof. Dr. Balkan Atlı orta öğretimini Robert Kolej’de tamamladıktan sonra, kısa bir süre için İstanbul Üniversitesi Prehistorya Anabilim Dalı’nda öğrenci olarak bulunmuş hemen ardından lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimini Fransa Sorbonne Üniversitesi’nde Prof. Dr. J. L. Huot ve Prof. Dr. J. Cauvin ile birlikte tamamlayıp yurda dönmüş ve akademik yaşamını İstanbul Üniversitesi Prehistorya Anabilim Dalı’nda sürdürmüştür. Kendisi çok sayıda öğrencinin yetiştirilmesini üstlenmenin yanı sıra geliştirdiği uluslararası bağlantı ve ortak projelerle öğrencilerin en yetkin uzmanlarla birlikte çalışarak deneyim kazanmasına olanak sağlamıştır. Yakındoğu Neolitik dönemi üzerine dünyanın sayılı uzmanlarından olan Prof. Dr. Balkan Atlı ülkemizde, Fransa ve Suriye’de çok sayıda kazıya ekip üyesi olarak katılmıştır. Prof. Dr. Balkan Atlı’nın Kaletepe kazıları ve Anadolu obsidyen yatakları üzerinde yaptığı çalışmalar öne çıkan araştırmaları arasındadır. Hepimizin ve arkeoloji dünyasının başı sağ olsun.

Hocamızı saygıyla anıyoruz. Tüm yakınlarının ve arkeoloji camiasının başı sağolsun.


Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login