Alacahöyük Kazı Başkanı Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu Vefat Etti

Uzun yıllardır Alacahöyük kazılarının başkanlığını yürüten Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu hocamız hayatını kaybetti.

Yaklaşık 20 yıldır Alacahöyük kazılarını yürüten Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu’nun, 4 Kasım 2019 Pazartesi günü akşam 17.30 sularında rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldığı ve burada kalp yetmezliği sonucu hayatını kaybettiği öğrenildi.

Hocamızın yakınlarına ve arkeoloji camiasına baş sağlığı diliyoruz.

Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu kim?

11 Kasım 1941 tarihinde doğdu. 1964 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı’ndan mezun oldu. Üniversite ikinci yılında o zamanki adı Ankara Arkeoloji Müzesi olan bugünkü Anadolu Medeniyetleri Müzesinde açılan memuriyet sınavına kazanarak, çalışma ortamına girdi. 1964 yılında üniversite diplomasını aldıktan kısa bir süre sonra çalışmakta olduğu müzeden ayrılarak asistan ünvanıyla üniversitede görev başladı.

Üniversite öğrenciliği ve müzedeki çalışma süreci içerisinde Anadolu’da yürütülen çok sayıda arkeolojik kazılara katılma fırsatını buldu. Bunlardan bazıları; Kültepe (Kayseri) ; Acem Höyük (Niğde) ; Patnos (Ağrı) ; Gordion ; Yalıncak (Ankara) ve Altıntepe (Erzincan ) gibi belli başlı araştırma merkezleri. Hazırladığı, “Orta Anadolu’da MÖ 3. Binin İkinci Yarısına Ait Madeni Eserler” konulu tez ile doktor, “Gri ve Siyah Frig Seramiği” içerikli doçentlik tezi ile doçent ve 1989 yılında da sırasıyla “Profesör” ünvanını aldı. Üniversitedeki görevi süresince Kültepe (Kayseri) , Kululu (Kayseri) , Acem Höyük (Niğde), Tepebağları (Niğde), Gordion (Ankara) , Samsat (Adıyaman) kazılarında heyet üyesi olarak görev aldı. 1980-1984 yılları arasında Niğde’nin Bor ilçesi Kemerhisar Nahiyesi’nebağlı Keşlik Yaylası’nda (Melendiz Dağları üzeri), MÖ 1. Bine ait, açık araziye yapılı, heykeltraşlık türünde çok sayıda eser buldu ve buluntuları yayınladı.

1986-1988 yılları arasında Niğde’nin Bor İlçesi Kemerhisar Nahiyesi’nin altında yatan antik Tyana ya da Hitit Çağlarının Tuvanuva adlı şehrinin arkeolojik kazısının başkanlığını yürüttü.

1983-1984 öğretim yılında iki yarıyıl süre ile Konya Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümünde ders verdi. Niğde, Bor-Altınhisar Keşlik Yaylası’nda yaptığı keşifler ve ortaya çıkarttığı eserler dolayısıyla Amerika Birleşik Devletleri’ndeki The Metropolitan Museum of Art (New York) tarafından burs verilerek davet edildiği bu ülkede bir yıl kaldı. Bu süre içerisinde hem keşiflerini yayına hazırladı, hem de New York, New Jarsey, Bryn Newr ve Philadelphia’da Anadolu Arkeolojisi ile ilgili çeşitli konferanslar verdi. Bu arada Metropolitan Museum of Art Müzesinde muhafaza edilmekte olan Anadolu kökenli bazı eserler üzerinde de ( Karum Hazinesi vb) çalışmaları oldu.

Aykut Çınaroğlu, 1994 senesinde başlayan Kastamonu İli, Devrekani İlçesi Kınık Köyündeki arkeolojik kazının bilimsel başkanlığını yürüttü. Bu kazıda, çok sayıda, Hitit Çağına ait çeşitli türde madeni eserler ve maden atölyesi açığa çıkartıldı. 1997 yılında başladığı Çorum ili Alaca ilçesi, Alaca Höyük Beldesinde bulunan Alaca Höyük ören yerindeki arkeolojik kazıların başkanlığını da yürüttü.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login