Hırvatistan Adasında 15.000 Yıllık Venüs Bulundu

Hırvatistan’nın Dugi Otok adasında yer alan Vlakno Mağarası’nda kazı yapan arkeologlar, kadın figürü şeklinde 15.000 yıllık kemikten yapılmış takı buldular.

F: Sveučilište u Zadru

Dugi Otok adasının ortalarında yer lana Vlakno Mağarası, Rava adasını gören büyük bir girişe ve yakınlarda bir su kaynağına sahip. Dolayısıyla tarih öncesi çağlarda küçük bir topluluğun yerleşimi için ideal bir yer.

15 yıldan uzun bir süredir devam eden Vlakno Mağarası kazılarında yaklaşık beş metre derinliğe kadar ulaşıldı ve 19.500 yıl öncesine kadar ulaşan kültürel tabakalar ortaya çıkarıldı.

(Fransa’da 23,000 Yıllık “Venüs” Bulundu)

Mağarada keşfedilen bulgular arasında, geyikler, yabani atlar ve yaban öküzleri gibi büyük hayvanlar yer alıyor. Bu da Vlakno Mağarası’nda Paleolitik dönemde yaşamış olan insanların ana gıda kaynağının avcılıktan geldiğini gösteriyor.

F: Sveučilište u Zadru

Mağarada, oldukça ilginç buluntular arasında gösterilen iki kemik zıpkın da dahil olmak üzere sayısız alet ve silah da bulundu. Mezolitik dönemden önce Güneydoğu Avrupa’da zıpkın kullanımına dair çok az derecede kanıt var.

(Sibirya’da Mamut Dişinden Yapılmış 23,000 Yıllık Venüs Bulundu)

Zadar kentindeki Üniversite’nin Arkeoloji bölümünden Dr. Dario Vujevic, kemikten yapılmış objenin, Hırvatistan’da Paleolitik döneme tarihlenen ilk insan formlu obje olduğunu söylüyor.

Kemikten yapılmış insan biçimindeki bu figüre, yıllar boyu mağaradaki kazılara katılmış bir arkeoloğun adı olan Lili ismi verildi.

F: Sveučilište u Zadru

Lili, Avusturya’da bulunan ünlü Willendorf venüsü gibi belirgin fiziksel özelliklere sahip olmamamasına rağmen, bulunan bu tür objeler kadın figürler olarak tanımlanıyor ve ‘Paleolitik Venüs’ kategorisine giriyor. (Paleolitik Dönem’den En Etkileyici 10 Venüs)

Vujevic, daha önce buna benzer örneklerin Çek Cumhuriyeti’ndeki Dolni Vestovice’de ve Rusya’daki Mal’ta bulunduğunu söylüyor.


Zadarski. 30 Kasım 2017.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login