Hindistan’da 10. Yüzyıla Ait Budist Manastırı Kalıntıları Bulundu

Hindistan Arkeolojik Yüzey Araştırmaları’nın (ASI) araştırmacıları, MS 10. yüzyıla dayanan bir Budist manastırının kalıntılarını keşfetti.

Heykellerin altı tanesi Siddhartha Gautama’yı tasvir ederken, beşi muhtemelen Hindu tanrısı ve Budist bodhisattva Tara’yı tasvir ediyor. C: Hindistan Arkeolojik Araştırmaları (ASI)

Arkeologlar yakın zaman önce Hindistan’ın doğusundaki Jharkhand eyaletinin Hazaribag bölgesindeki alanda 11 tane taş heykel buldu.

Heykellerin her biri 60 ile 90 cm yüksekliğe sahipti. Altı tanesi Buda yani Siddhartha Gautama’yı temsil ederken, diğer beşi muhtemelen Hinduizm’de bir tanrı ve bir kadın bodhisattva (dünya ile ilişkili ibadet edenlere kurtuluş sunmak için kişisel aydınlanmayı geciktiren kişiler) olarak bilinen Tara’yı veya farklı Budist geleneklerinde Buda’yı tasvir ediyor.

(1000 Yıllık Buda Heykelinin İçinden Keşiş Mumyası Çıktı)

Bölgede ayrıca Sanskritçe ve Hintçe gibi dillerde kullanılan Devanagari alfabesiyle yazılmış yazıtlar da bulundu. Ekip, yazının tercüme edildikten sonra manastır hakkında daha fazla bilgi vereceğini umuyor.

Araştırmacılar geçen yıl Juljul Tepesi’nin eteklerinde bulunan bölgede üç tane höyük keşfetti. Ekiplerden biri, höyüklerden birini kazdı ve yaklaşık 180 cm derinlikte kazı yaptıktan sonra merkezi bir tapınak ve iki yan tapınak buldu.

Ocak ayından beri arkeologlar, birincisinden yaklaşık 40 metre uzakta yer alan ikinci bir höyük üzerinde çalışıyor. Şimdiye kadar, yaklaşık 27.000 metrekarelik bir alanda üç hücre buldular. Araştırmacılar, bölgenin küçük bir Buddha Vihar ya da tapınak ve manastırın birleşimi gibi göründüğünü söylüyor.

ASI arkeoloğu Neeraj Mishra, “Burada bulunan kanıtlara göre, bu yapıların Pala döneminde inşa edildiği ortaya çıktı.” diyor.

Mishra, bölgenin Uttar Pradesh’te yer alan Sarnath’ı, Gautama’nın aydınlanmaya ulaştığı Bodh Gaya’ya bağlayan Grand Trunk yolunun rotası üzerinde bulunduğunu belirtiyor.

Tara’nın diğer iki tasviri. C: Brooklyn Müzesi

Ranchi Üniversitesi’nde tarihçi olan D.N. Ojha, keşfin Budist rahiplerin bölgeye gelişinin ve Budizm’in genel yayılımının tarihini açıklığa kavuşturmaya yardımcı olabileceğini söylüyor. Tara’nın tasvirinin varlığı, manastırın Tantrik Budizm’in bir formu olan Vajrayana mezhebi için önemli bir merkez görevi gördüğünü gösteriyor.

Pala Hanedanı, 8. ve 11. yüzyıllar arasında Bengal ve Bihar bölgelerini yönetti. Manastırlar da dahil olmak üzere Budist kurumların kurulmasını desteklerken, aynı zamanda bölgenin çoğunluk dini olan Hinduizm’in yayılmasına da izin verdi. Erken Pala döneminde, Doğu Hindistanlı heykeltıraşlar, tekstil, mücevher ve insan gövdesine detaylı bir şekilde dikkat eden bölgesel bir stil geliştirdi.

Bu yılın başlarında arkeologlar, bir kadın tarafından yönetilen bir Bihar manastırının kalıntılarının keşfedildiğini duyurdular. 11. veya 12. yüzyıla dayanan tepedeki yapı, hem kadınları hem de erkekleri barındırıyordu.

Visva Bharati Üniversitesi’nde arkeolog olan araştırmacı Anil Kumar, “Bu bölgedeki birçok yerde manastırlar keşfedildi ancak bu bir tepenin üstünde bulunan ilk yapı.” diyor. “Görünüşe göre Mahayani Budistleri manastırı, Mahayana ritüellerini soyutlanarak uygulamak için insan nüfusunun karmaşasından uzakta kurdular.”

Jharkhand bölgesindeki araştırmacılar, heykelleri bağlı oldukları tuğla duvarlardan çıkardılar. Eserleri, Bihar’da yer alan Patna’daki ASI’nin müzesine göndermeyi planlıyorlar.


Smithsonian Magazine. 26 Şubat 2021.

Marmara Üniversitesi Eczacılık bölümü öğrencisi, arkeolojiye küçük yaşlardan beri ilgi duyuyor.

You must be logged in to post a comment Login