Gürcistan’da 1.8 Milyon Yıllık Homo Erectus Dişi Bulundu

Gürcistan’daki arkeologlar, Afrika’dan göç eden erken bir insan türüne ait 1.8 milyon yıllık bir diş buldular.

Gürcistan, Orozmani yakınlarında bulunan 1.8 milyon yaşındaki diş. C: Reuters

Bulgu, bölgeyi muhtemelen Afrika dışında herhangi bir yerde bulunan en eski tarih öncesi insan yerleşimlerinden biri olarak güçlendiriyor.

Söz konusu diş, Gürcistan’ın başkenti Tiflis’in yaklaşık 96 km güneybatısındaki Orozmani köyü yakınlarında, 1990’ların sonlarında ve 2000’lerin başlarında 1.8 milyon yıllık insan kafataslarının bulunduğu Dmanisi yakınlarında keşfedildi.

(İlgili: 1.8 Milyon Yıllık Homo Erectus Bölgesinde Köpekgil Bulundu)

Dmanisi’deki bulgular, Afrika dışında, dünyanın herhangi bir yerinde bu tür en eski keşif olarak kabul ediliyor ve bilim insanlarının erken insan evrimi ve göç davranışları hakkındaki anlayışlarını değiştirdi.

Uzmanlar, yaklaşık 19 km uzaklıktaki bir bölgede yapılan son keşfin, dağlık güney Kafkasya bölgesinin muhtemelen ilk insanların Afrika’dan göç ettikten sonra yerleştiği ilk yerlerden biri olduğuna dair daha fazla kanıt sağladığını söylüyor.

Gürcistan Ulusal Arkeoloji ve Tarih Öncesi Araştırma Merkezi, “Orozmani, Dmanisi ile birlikte, Afrika dışındaki dünyadaki eski insanların (veya erken Homo’nun) en eski yayılımının merkezini temsil ediyor.” diyor.

Orozmani yakınlarındaki kazı alanı. C: Reuters

Kazı ekibinin bilimsel lideri Giorgi Bidzinashvili, bulunan dişin, Dmanisi’de yaklaşık 1,8 milyon yıllık bütün halde fosilleşmiş kafatasları bulunan insanlara verilen isim olan Zezva ve Mzia’nın bir “kuzenine” ait olduğunu düşündüğünü söylüyor.

Orozmani’de dişi bulan arkeoloji öğrencisi Jack Peart, “Sadece bu site için değil, Gürcistan ve 1.8 milyon yıl önce Afrika’yı terk eden insanların hikayesi için çıkarımlar çok büyük. Gürcistan’ı paleoantropoloji ve genel olarak insan hikayesi için gerçekten önemli bir yer olarak sağlamlaştırıyor.” diyor.

Dünyanın herhangi bir yerindeki en eski Homo fosilleri, günümüz Etiyopya’sında keşfedilen kısmi bir çene ve yaklaşık 2,8 milyon yıl öncesine ait.

Bilim insanarı, Homo erectus adlı bir avcı-toplayıcı tür olan erken insanların, muhtemelen yaklaşık 2 milyon yıl önce Afrika’dan göç etmeye başladığına inanıyor. Günümüz Çin’inde yaklaşık 2,1 milyon yıl öncesine tarihlenen eski aletler keşfedildi, ancak Gürcistan’daki yerleşimler, Afrika dışında bulunan erken insanların en eski kalıntılarına ev sahipliği yapıyor.


The Guardian. 9 Eylül 2022.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login