Gümrükte Alınan Dezenfeksiyon Ücretleri Tarihi Eserlere Harcanıyor

Kapıkule Gümrük Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yapan bitkisel ve hayvansal ürünler taşıyan tırlardan alınan dezenfeksiyon ücreti, tarihi yapıların restorasyonu için harcanıyor.

Gümrükte Alınan Dezenfeksiyon Ücretleri Tarihi Eserlere Harcanıyor

Kapıkule Gümrük Kapısı’ndan yurda giriş yapan tırlar, giriş işlemlerini tamamlamalarının ardından 65 lira vererek dezenfeksiyon ünitesine giriyor. Bulgaristan ise uzun süredir “altın göl” diye tabir edilen sistemle Türkiye’den giriş yapan küçük araçlar için 3 avro, tırlar için ise 20 avro dezenfeksiyon ücreti alıyor.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, AA’ya yaptığı açıklamada, dezenfeksiyon sisteminin mütekabiliyet esasıyla yürütüldüğünü, komşu ülkenin dezenfeksiyon ücreti almayı bırakması sonrası Türkiye’nin de bu sistemden vazgeçeceğini söyledi.

Dezenfeksiyondan elde edilen gelirlerin tamamının tarihi ve kültürel yapıların ihtiyaçları için kullanıldığını anlatan Vali Şahin, şunları kaydetti:

“Kapıkule Gümrük Kapısı’ndan giriş yapan bitkisel ve hayvansal ürün taşıyan tırlardan alınan 65 liralık dezenfeksiyon ücreti kültürel ve tarihi binaların restorasyonu için harcanıyor. Bir kuruşuna bile dokunulmadan yadigar eserler için kullanılıyor. Bu bir anlamda valiliğin bu kalem harcamaları için bir kaynak oldu. Geçen bir vesileyle hesapladım, valilik olarak 12 milyon 600 bin lira tarihi eserlerin onarımına harcamışız.”

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora programında devam ediyor. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login