Mersin’de Akkale Antik Kenti Restore Edilecek

Mersin’in Erdemli ilçesinde bulunan 2500 yıllık Akkale Antik Kenti’nin restorasyonu ve çevre düzenlemesi için proje hazırlanıyor.

Mersin'de Akkale Antik Kenti Restore Edilecek

Antik dönemde bölgenin önemli zeytinyağı üretim merkezi olan Akkale Antik Kenti için önce restorasyon, ardından da Kanlıdivane Antik Kenti’ndeki gibi çevre düzenleme projesi yapılması planlanıyor.

Restorasyon çalışmaları için önce proje hazırlanarak Kültür ve Turizm Bakanlığına sunulacak. Proje kabul edildiği takdirde Akkale Antik Kenti kalıntıları ayağa kaldırılacak.

Mersin'de Akkale Antik Kenti Restore Edilecek

Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası’nın, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Mersin Üniversitesi’nin desteği ile yapılacak proje kapsamında antik kent ayağa kaldırılacak ve çevresi düzenlenecek. ETSO Başkanı Orhan Sarı, “Erdemli’deki başta Akkale Antik Kenti olmak üzere tarihi ve kültürel değerlerin kalıntılarının ayağa kaldırılmasına katkı sunmak istiyoruz. Oda olarak Akkale Antik Kenti için önce restorasyon, ardından da Kanlıdivane Antik Kenti’ndeki gibi çevre düzenleme projesi hazırlayacağız. Bu konuda proje hazırlayarak Kültür ve Turizm Bakanlığına sunacağız. Kabul görürse Akkale Antik Kenti kalıntıları ayağa kalkmış olacak.” dedi.


DHA

Yorumlar
Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login