Gizli Belgeleri Okuyan Eski Mısırlı Yetkilinin Mezarı Keşfedildi

Mısır’daki arkeologlar, gizli kraliyet belgelerine erişimi olduğunu iddia eden yetkili Mehtjetju adlı adamın 4.300 yıllık mezarını keşfetti.

Bu kabartma, yaklaşık 4.300 yıl önce yaşamış olan mezar sahibi Mehtjetju’yu tasvir ediyor. C: Jaroslaw Dabrowski

Varşova Üniversitesi’nden Kamil Kuraszkiewicz, mezardaki hiyerogliflere göre, “İleri gelen kişi Mehtjetju adını taşıyordu ve diğer şeylerin yanı sıra kraliyet mühürlü – yani gizli – belgelere erişimi olan bir memurdu.” diyor.

Mehtjetju’nun mezarı, yaklaşık 4.700 yıl önce Sakkara’da inşa edilen Djoser Basamak Piramidi’nin yanında bulundu.

Mehtjetju’nun mezarının, eski Mısırlılar tarafından inşa edilen ilk piramit olan Basamak Piramidi’nin yanında olması tesadüf değildi. Kuraszkiewicz, Djoser, “şanlı geçmişten gelen önemli ve saygı duyulan bir kraldı” ve yetkililerin bazen, Djoser’in ölümünden yüzyıllar sonra bile piramidinin yanına gömülmek istediklerini söylüyor.

Mehtjetju adlı yetkili, altıncı hanedanın ilk üç firavununun saltanatı sırasında bir süre yaşadı: Teti (MÖ 2323 – MÖ 2291), Userkare (MÖ 2291 – MÖ 2289) ve Pepi I (MÖ 2289 – MÖ 2255).

Boyalı bir bezeme parçası, iki adam ve en az bir Afrika antilobunu gösteriyor. C: Jaroslaw Dabrowski

Mehtjetju, bu firavunlardan bir veya daha fazlasına hizmet etmiş olmalıydı. Diğer unvanları arasında “kraliyet mülkü müfettişi” vardı ve açıklamaya göre, firavun Teti’nin ölü kültünün rahibiydi.

Şimdiye kadar, arkeologlar mezarın cephesini (girişini) kazdılar, hiyeroglif yazıtlar, resimler ve Mehtjetju’yu tasvir eden bir kabartma buldular. Kuraszkiewicz, hiyeroglif yazıtlarda hiçbir aile üyesinden bahsedilmediğini, ancak mezar odasının henüz kazılmadığını ve mezarın, ailesinin kalıntılarını barındırabilecek daha büyük bir kompleksin parçası gibi göründüğünü söylüyor.

(İlgili: Gizemli Mumya, Firavunun Kişisel Göz Doktoru Olabilir)

Arkeologlara göre, Mehtjetju’nun yüksek sosyal statüsü, mezarı inşa etmek için yetenekli zanaatkarlar tutabileceği anlamına geliyordu. Arkeologlar, cephenin kabartmalarının yetenekli bir el tarafından yapıldığını söylüyor. Ancak, mezarın bazı kayalarının kırılgan ve aşınmış olması, konservatörlerin kazı sırasında müdahale etmesine neden oldu.

Gizli belgelere erişimi olan Eski Mısırlı adamın kabartması.

New York Üniversitesi’nde sanat tarihi ve İbranice ve Yahudi çalışmaları klinik profesörü Ann Macy Roth, “Bazı ayrıntılar, mezarın dekorasyonunun tamamlanmamış olabileceğini düşündürüyor.” diyor.

Roth, resimlerden birinin oriks olarak bilinen büyük bir antilopun yanında bir adamın ana hatlarını gösterdiğini söylüyor. Roth, adamın sadece ana hatlarının olmasının “dekorasyonun tamamlanmadığını gösterdiğini belirterek, bunun “ilginç bir mezar” olduğunu ve gelecekteki buluntuları duymayı dört gözle beklediğini söylüyor. Roth, “Yeni mezarlar her zaman olduğu gibi çok heyecan verici.” diyor.

Ekip, Eylül ayında kazılara yeniden başlamayı planlıyor ve o zaman mezarın odasını ortaya çıkarmayı umuyor. Oda Mehtjetju’nun mumyasını içerebilir.


Live Science. 17 Mayıs 2022.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login