Geleceğin Fosilleri İnsanlardan ve Evcil Hayvanlardan Oluşuyor

Bilim insanlarına göre, insanların sayısı ve teknolojisi arttıkça, doğal dünya üzerindeki etkileri doğal süreçlerin etkilerine eşitleniyor ya da aşıyor.

Birçok araştırmacı doğal sistemlerdeki insan egemenliği dönemini resmen “Antroposen Çağı” olarak adlandırıyor; fakat bu adlandırmanın yapılıp yapılamayacağı ve dönemin ne zaman başladığı üzerine hararetli bir tartışma var.

Yapılan bir araştırmada paleontolog Roy Plotnick, memelilere ait fosil kaydının, Antroposen Çağı’nın açık bir işaretini verdiğini savunuyor.

Plotnik ve Karen Koy, insanların ve hayvanlarının sayısının, vahşi hayvanların sayısını önemli ölçüde aştığını bildiriyor. Örnek olarak sadece Michigan Eyaleti’nde insanlar ve hayvanları, toplam hayvan sayısının %96’sını oluşturuyor. Eyalette insan sayısı kadar tavuk bulunuyor ve aynı durum ABD’nin ve dünyanın çoğu yerinde geçerli olmalı.

(İnsan Çağının Plastikten Sonraki Belirtisi Tavuklar)

Makalenin baş yazarı olan Plotnick, yabani hayvanların kayıtlı fosilin bir parçası olma ihtimali çok küçük hale geliyor; bunun yerine gelecekteki memeli kaydı çoğunlukla inekler, domuzlar, koyun ve keçiler, köpekler, kediler ile insanların kendilerinden oluşacak.” diyor.

İnsanlar ölülerinin çoğunu mezarlıklara gömerken yüzyıllardır onların bu hareketleri hayvanların nasıl ve nerede gömüldüğünü önemli ölçüde değiştirdi.

Bu etkiler, arazi kullanımındaki değişimleri ve iklim değişikliği ile ilişkili olarak doğal koruma alanlarının dağılımındaki ve özelliklerindeki değişiklikleri içerir.

Paleontologlara göre bunlara ek olarak, büyük tarım ekipmanlarının kullanımı ve yoğun hayvan yetiştiriciliği nedeniyle evcil hayvan yoğunluğunun artması, muhtemelen kemiklere verilen hasar oranını arttırıyor ve değiştiriyor

Plotnik, “Fosil memeliler mağaralarda, antik göllerde ve nehir kanallarında görülür ve genellikle sadece dişler ve izole kemiklerden oluşur. Çiftliklerde veya hastalığa bağlı kitlesel ölümlerde ölen hayvanlar genellikle sudan uzakta, çukurlarda ya da atık alanlarında bütün bir ceset olarak gömülüyor.” diyor.

Sonuç olarak araştırmacılara göre, günümüz dünyasından gelecek olan fosiller, dünya tarihinde eşsiz olacak ve 100.000 yıl sonra paleontologlar için aşikar olacak.

Plotnik, “Uzak gelecekte bugünün kayıtlı fosilleri, hepsi sıra halinde dizilmiş çok sayıda bütün hominid iskeletlerine sahip olacak.” diyor.


Makale: Plotnick, R. E., & Koy, K. A. (2019). The Anthropocene Fossil Record of Terrestrial Mammals. Anthropocene, 100233.

Celal Bayar Üniversitesi Tarih Bölümü mezunu. Tarih Öğretmeni.

You must be logged in to post a comment Login