Galler’de Romantik Mesajlı 300 Yıllık Gümüş Yüksük Keşfedildi

Galler’de, üzerinde “Kalıcı olarak, sonsuza kadar sev” sözcüklerinin yer aldığı gümüş bir yüksük keşfedildi.

Galler’de, Carew Kalesi’nin arazisinde bulunan gümüş yüksük. C: National Museum Cardiff

Robert Edwards adlı bir kişi, Galler’in Pembrokeshire bölgesindeki Carew Kalesi çevresinde gümüş bir yüksük buldu.

Edwards, “Bir meşe ağacının gölgesinde bir şey gördüm. İlk başta sikke olabileceğini düşündüm ama gümüş bir şey olması beni şaşırttı ve bu madeni para değildi!” diyor.

Yapılan incelemelerle, yüksüğün 1682 ile 1740 yılları arasına tarihlendiği belirlendi.

Uzun, dar ama ağır eser, sepet örgüsü deseni ve zikzaklı gümüş kurdelelerle süslenmişti. Müzeye göre bu süslemeler, bu dönemde İngiltere ve Galler’de bu tür nesneler için yaygın bir tasarımdı.

(İlgili: İnsanlar Tarafından Taşınan Değiştirilmemiş Objeler: Manuport)

Edwards, “Daha sonra başka bir yüksüğün üzerinde benzer waffle desenini gördüğümde özel bir şey bulduğumu anladım. Dürüst olmak gerekirse kuzenim biraz kıskandı!” diyor.

Eserin alt kısmında, genellikle sevgiyi veya bağlılığı ilan eden yüzüklerin üzerinde bulunan bir tür gravür olan “vecize” yazısı yer alıyor.

Yeni keşfedilen yüksüğün üzerinde büyük harflerle “LYKE STIL AND LOVE EVER” yazıyor, bu da “Kalıcı olarak, sonsuza kadar sev” anlamına geliyor.

Daha önce İngiltere ve Galler’de yapılan 17. yüzyıldan kalma birçok yüksükte de benzer vecize yazıtlar bulundu.

Müzeye göre bunun gibi romantik yazılar, çağdaş vecize yüzüklerde görülenlere çok benziyor. “Belki de iğne işi sırasında parmağa takılan yüksükler, sevgililer arasında bir hediye olarak uygun, samimi (ve dolayısıyla romantik) bir eşya olarak görülüyordu.”

Şahısların 300 yıldan daha eski olan belirli bulguları bildirmelerini gerektiren 1996 tarihli Hazine Yasası uyarınca, Edwards keşfini yetkililere teslim etti. Yetkililer, ek analizler yaptıktan sonra 13 Mart’ta diğer üç nesneyle birlikte yüksüğün “ulusal hazine” olduğunu ilan etti.

Yüksüğün statüsünün kesinleşmesiyle müzeler, Hazine Değerleme Kurulu’nun belirleyeceği fiyattan satın alma şansına sahip olacak. Edwards yüksüğü ancak hiçbir müzenin onu satın almak istememesi veya satın alamaması durumunda elinde tutabilecek.

Yüksüğün nihai yeri neresi olursa olsun, Edwards bu olağanüstü buluşu konusunda hâlâ heyecanlı.

“Bunu kimin kullandığını düşünmek hoşuma gidiyor. Yoldaki kalede mi kullanıldı? Kaybolduğunda birinin başı belaya mı girdi? Bunu herkesle paylaşabildiğim için çok mutluyum.”


Smithsonian Magazine. 22 Mart 2024.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login