Galler’de Keltlere Ait Savaş Arabası Bulundu

Galler’de bir metal detektörcü tarafından ilk Kelt savaş arabası mezarı olduğu düşünülen bir gömüt bulundu.

Bu bronz süs, savaş arabasındaki atlara takılıyordu. C: Mike Smith

Savaş arabası, at, eyer takımı ve hatta silahlarla gerçekleşen bu gömme ritüeli, yüksek rütbeli şefler için yapılıyor olmalıydı.

Mike Smith, buradaki buluntuların daha önce keşfedilmemiş devasa bir Demir Çağı yerleşiminin yanında olabileceğine vurgu yapıyor.

(Kelt Sanatının Asya ile Bağlantısı Olabilir)

Galler Ulusal Müzesi, bulguları “çok önemli ve heyecan verici” olarak nitelendiriyor.

Arkeologlar gelecek sene büyük bir kazıya hazırlanırken, güney Pembrokeshire’deki bulgularım tam yeri gizli tutuluyor.

Bir çift atı işaret eden iki dizgin ucundan birisinin topraktan çıkarılma anı. C: Mike Smith

Buluntuların tam konumu Güney Pembrokeshire’dır. Bu bölge Keltler hakkında birçok sırrı barındırmakta ve arkeologlar gelecek sene için burada büyük bir kazı hazırlığı yapmaktalar.

Buradaki ilk buluntular, Şubat ayında Smith’in favori arama alanını su basmasıyla tamamen şansa eseri ortaya çıktı. Çünkü bu baskın, Smith’in başka bir alanda arama yapmasına neden oldu.

(2500 Yıllık Kelt Prensinin Mezarı İnceleniyor)

Ancak bu sefer Smith, bu alanda Orta Çağ’dan kalma bir broş da buldu. Smith alanda çektiği fotoğrafları bir uzmana mail attı ve bunun Kelt atlarının koşum takımına ait olduğunu ve MÖ 600 yıllarına tarihlendiğini öğrendi.

Çiçek biçimli yular dekorasyonu ilk buluntuydu. C: Mike Smith

Smith ertesi gün tekrar alana gitti ve derinlere indikçe daha fazla parça bulmaya başladı. Bulguların kırmızı renkleri halen canlıydı.

30 yıldır altın arayan Smith, buluntuların önemini hemen anladığını dile getirdi. Devamında: “Bu sadece içgüdüydü. Savaş arabalı mezarlar hakkında çok şey okumuştum. Bulabilirsem eğer bu bir ayrıcalık olacaktı.”

Smith yine de uzmanları ikna etmek zorundaydı. Konuştuğu bir uzman ona: “Hayır, yanılıyorsun. Bunlardan ülkenin bu kısmında daha önce hiç bulunmadı.” dedi.

Ancak Haziran ayında Dyfed Archaeological Trust (Galler’deki bir arkeoloji şirketi) ve Galler Ulusal Müzesi tarafından bir ön kazı yapıldı. Bu kazı, Galler’in tarihi anıt ve binalarının çoğunun bakım ve onarımını yapan Cadw Şirketi tarafından kısmen finanse edildi.

Savaş arabalarını yönlendirmek için kullanılan dizgin halkaları. C: Mike Smith

Yerin altını gözlemlemeye yarayan radar, gömülü hendeklerin ve duvarların varlığını gösterdi. Burası muhtemelen Pembrokeshire’ın kuzeyinde bulunan önemli arkeolojik yerleşim Castell Henllys’dan daha büyük bir Kelt yerleşimi olmalıydı.

Yapılan deneme kazısı bir çift araba tekerleğinin üst kısımlarını ortaya çıkardı. Smith: “Tekerlekler sıklıkla yatay ve düz olarak bulunur. Ancak bu olduğu gibi gömülmüş. İçinde klan şefi veya kraliçe oturmuş olmalıydı. Üzerinde bir höyük olmalıydı ama görünüşe göre gitmiş.” dedi.

Smith, toprak yüzeyinde zaman içinde gerçekleşen sürtünmelerin, buluntuları yüzeye yaklaştırmış olabileceğine inanıyor.

Bu alan şimdi yasal koruma altına alındı ve gelecek sene içinde asıl kazıların başlaması bekleniyor.

Galler Ulusal Müzesi sözcüsü,”Alanın tam olarak kazılması ve buluntuların analizi, mekânın önemini anlamamızı sağlayacak.” diyor.

Galler Ulusal Müzesi ve ortakları buradaki çalışmalara devam ediyorlar. Kazıları detaylı bir şekilde geliştirmek ve araştırmaları ilerletmek için kaynak arayışındalar.

Müze, projeyi geliştirme yönünde niyetli, çünkü hem yerel halka bu keşif ile birlikte yeni imkânlar sunmak, hem de bölgenin tarih öncesi geçmişi hakkında yeni hikâyeler ortaya çıkarmak istiyorlar.

Halen heyecan verici olan şey ise radarlar tarafından at arabalarının altında görülen 3 metrelik metal varlığı. Bu silahlar ya da başka bir şey olabilir.


BBC. 22 Kasım 2018.

Çukurova Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. Birçok platformda çoğunlukla uzmanlık alanıyla ilgili yazılar hazırlıyor. Arkeolojinin herkes tarafından ilgi duyulması için çalışmalarda bulunuyor.

You must be logged in to post a comment Login