Erzurum’daki Sanduka Büyük İhtimalle Selçuklu Sultanına Ait

Erzurum’da tarihi kümbetteki kazıda bulunan ve üzerinde “Sultan Alaaddin” yazan sandukadaki mezarın Selçuklu Sultanı 2. Alaaddin Keykubat’a ait olma ihtimali yüksek.

İlçeye bağlı Ovaköy Mahallesi’nde tarihi kümbette İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile İl Müze Müdürlüğü koordinesinde yapılan kazı çalışmasında, üzerinde “Sultan Alaaddin” yazısı olan ve Selçuklu Sultanı 2. Alaaddin Keykubat’a ait olduğu düşünülen sanduka ile annesi Gürcü Hatun Tamara’ya ait olduğu tahmin edilen sandukanın da aralarında bulunduğu 6 sandukadan 2’si, Aziziye Belediyesinin taş eserler müzesi deposuna nakledildi.

Büyük ihtimalle Sultan Alaaddin’e ait

Taş eserler müzesinde koruma altına alınan taş sandukanın birinin üzerinde yontularak Arapça “Sultan Alaaddin” yazısı yazılmış.

Kazı yapılan tarihi kümbetteki mezardan çıkan ve DNA testine tabi tutulacak kemiklerin, Keykubat’a ait olduğu kesinleşirse kemikler yerine defnedilecek, sanduka bölgeye geri götürülecek ve kümbet yeniden ihya edilecek.

(Erzurum’da Selçuklu Sultanının Mezarı Bulunmuş Olabilir)

Kazı çalışmasının bilimsel danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Arslan, mezarın Sultan Alaaddin’e ait olma ihtimalinin yüksek olduğunu söylüyor.

Sonuç kesinleşirse devlet töreni yapılabilir

Kitabenin çok yıprandığını ancak farklı teknikler deneyerek kitabeyi okumaya çalışacaklarını ifade eden Arslan,

“Yazılar tahrip olmuş ve bazı kısımlar kırık, bu nedenle devamını okuyamıyoruz. Bizim için sadece sanduka veya DNA sonuçları tek başına yeterli değil. Çağdaş kaynaklarda Keykubat’ın Erzurum’da öldüğüne ve Erzurum’a defnedildiklerine dair yazılar var. Bu bilgilerin yanı sıra kazı sonucu ortaya çıkan kümbetin Selçuklu mimari formu, sanduka ve DNA sonuçlarını aynı anda değerlendireceğiz. Sonuç kesinleştikten sonra tabii ki tekrardan bir cenaze namazı kılınıp yeniden defin yapmamız gerekiyor. Belki de bir devlet töreni düşünülebilir.”

Arslan, sonuç aksi çıksa bile bulunan kemiklerin mutlaka yeniden definini yapacaklarını belirterek, “Nihayetinde burasının Selçuklu kümbeti olduğu ve içerisinde de devlet büyüklerinin yattığı kesin. Zira bu tür kümbetler herkes için yapılmaz. Kümbette bulunan mezarın Sultan Alaaddin’e ait olma ihtimali, olmama ihtimalinden daha güçlü.” dedi.

Sultan ve annesine ait olabileceğini düşünüyorduk

Konu üzerinde bir yıldan fazladır çalıştığını ve çok emek verdiğini anlatan Arslan, bu çalışma için yüzlerce kitap okuduğunu aktardı.

Kümbeti, defineciler tahrip ettikten sonra tespit etmediklerini, öncesinde de burayı bildiklerini belirten Arslan, “Kümbet kalıntısının Sultan Keykubat ve annesine ait olabileceğini düşünerek burada kazı yapmak için müze ile irtibata geçtim.” dedi.

Arslan, ecdada saygı gereği bölge için rölöve, restitüsyon, restorasyon ve rekonstrüksiyon projeleri hazırlanması ve yeniden ayağa kaldırılması gerektiğini sözlerine ekledi.


AA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login