Köylüler Üstüne Oturdukları Tarihi Eserleri Vermek İstemedi

Erzurum’da açılacak müze için köylerden tarihi eserler toplayan görevliler, “taşların üstünde çay içiyoruz” diyen köylülerin engeli ile karşılaştı.

Görevliler, Erzurum’da açılacak müze için tarihi eser kalıntılarını çevre köylerden toplarken köylülerin engeli ile karşılaştı. Köylülerden Galip Taban “Biz bu taşların tarihi eser olduğunu bilmiyorduk. Yazın akşamları taş sıcak olduğu için üstünde oturarak çayımızı içiyorduk” dedi.

Jandarma’dan yardım istendi

Erzurum’un merkez Aziziye İlçesi’nde oluşturulacak açık hava müzesi için köylerden tarihi eser niteliğindeki taşlar toplanırken, zaman zaman köy halkının itirazıyla karşılaşan görevliler, jandarmadan yardım istedi.

Güzelova Mahallesi’nde belirlenen tarihi nitelikte iki taşı almak isteyen görevliler köylülerin engeli ile karşılaştı. Kahvehane önünde bulunan ve 2 metreye yakın silindir taşla küp şeklindeki taşın götürülmesini istemeyen köylüleri ikna edemeyen ekipler, jandarmadan yardım istedi.Kısa sürede köye gelen jandarma ekipleri, projeyle taşların toplanması konusunda hazırlanan belgeyi köy halkına gösterdi. Ekipler, yıllardır köy kahvehanesinin duvarının dibinde bulunan silindir taşla küp şeklindeki taşı uzun uğraşlar sonucu iş makinesiyle kamyona yüklemeyi başardı.

Ekiplere taşların yüklenmesinde yardımcı olan köylülerden Galip Tapan, “Biz bu taşların tarihi eser olduğunu bilmiyorduk. Yazın akşamları taş sıcak olduğu için üstünde oturarak çayımızı içiyorduk. Devlet aldı, bizde devlete yardımcı olduk. Bir işimize de yaramıyordu” dedi.

İLGİLİ: Kayseri’de Bir Çobanın İhbarıyla Milyonlarca Yıllık Fosiller Bulundu

Açık hava müzesi kuruluyor

Kültür ve Turizm İl Müdürü Cemal Almaz, müze müdürlüğü ve Aziziye Belediyesi tarafından kurulacak açık hava müzesi için taşların toplandığını söyledi. Tarihi eserlere sahip çıkmak için böyle bir projenin hazırlandığını belirten Almaz, Aziziye’nin Dadaşkent semtinde açık hava müzesi kurulması için karar verildiğini belirtti.

“Bu açık hava müzesine taşınabilir ama kültür varlığı hükmünü değerini taşıyan malzemeleri topluyoruz. Bu bir mezar taşı, koç heykeli olabilir. Bu bir eski zamanlardan kalma kullanılabilir bir eşya da olabilir. Buna benzer kalıntılar olabilir. Erzurum lokalde bir açık hava müzesi. Taşramızda kent merkezinde birçok köyümüzde bu tür taşınabilir eserler bulunuyor. Bir yıldan beri tespit edilen bu eserleri toplamaya çalışıyoruz.”

Köylüleri de uyaran Almaz, “Endişe etmesinler. Tam tersine görevlilere yardımcı olsunlar. Müze Müdürlüğümüzün resmi görevlileri, emniyet birimlerimiz ve bir de Aziziye Belediyemizin yetkilileri bu eserleri toplamakla yetkilidir. Bu görevliler taşları alır, toplama yerine getirirler” dedi.

Konya’da Geometrik Mozaikli Gymnasium Bulundu


DHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login