Erzurum’da 1000 Yıllık Taşa Verilen Zararla İlgili Soruşturma Başlatıldı

Erzurum’da üzerine sprey boya ile yazı yazılan ve daha sonra makine ile kazınan 1000 yıllık taşla ilgili soruşturma başlatıldı.

Erzurum'da 1000 Yıllık Taşa Verilen Zararla İlgili Soruşturma Başlatıldı

Erzurum’un Oltu ilçesinde 25 Mart Gençlik Parkı’nda sergilenen 1000 yıllık taşa ardı ardına yapılan tahribatlarla ilgili Erzurum Valiliğince soruşturma başlatıldı. İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Hasan Mazlumoğlu, yaptığı açıklamada, Oltu ilçesindeki 25 Mart Gençlik Parkı’nda bulunan ve tarihi değeri bulunan taşla ilgili gelişmeleri üzüntüyle öğrendiklerini söyledi.

Müdürlüklerine bağlı ekipleri, inceleme için Oltu ilçesine gönderdiklerini ifade eden Mazlumoğlu, “Gerekli raporlar tutuldu. Olay adli ve idari anlamda araştırılacaktır. Bu soruşturma ve inceleme sonucu elde ettiğimiz bilgileri sizlerle tekrar paylaşacağız. Olay aynı zamanda adli makamlara intikal etmiş durumda.” dedi.

Tarihi taşa yapılan tahribatın basında geniş yer alması üzerine Erzurum Valiliği olayla ilgili soruşturma başlattı.

Erzurum'da 1000 Yıllık Taşa Verilen Zararla İlgili Soruşturma Başlatıldı

Spiral Makinesi ile Kazıdılar!

Akıllara durgunluk veren olaylar serisi Erzurum’un Oltu ilçesinde 25 Mart Gençlik Parkında yaşandı. 1000 yıllık dikili taşın üzerine sprey boya ile yazı yazıldı. Bu tahribat yetmezmiş gibi yazılan yazı spiral taşlama makinesi ile kazındı. Elindeki makineyle 1000 yıllık taşın üzerindeki yazıyı kazıyan görevli, daha sonra kazıdığı yerleri çamurla kapayarak sıvadı(!). Oltu Belediyesi ekiplerince tarihi kalıntıdan yazının boya sökücü yerine spiral taşlama yöntemiyle silinmesi de tarihi taşta kalıcı hasara yol açtı.

Daha Önce de Yaşanmıştı

6 ton ağrılığında, 2.7 metre eninde ve 5 metre 20 santim yüksekliğindeki insan figürlü dikilitaş, yıllar önce Yolboyu Köyü yakınlarında bir kazıda ortaya çıkmıştı. MÖ. 9. ila 10. yüzyıla ait olduğu tahmin edilen dikili taş ilk olarak Oltu Meslek Yüksek Okulu bahçesine konulmuştu. Burada tarihi eseri kimse göremediği için taş ilçe merkezindeki 25 Mart Gençlik Parkı’na konulmuştu. Daha öncede üzerine kırmızı boyayla ’23 Mart Meryem- Kerim’ yazılmış ve bu yazı görevliler tarafından boya sökücü ile temizlenmişti.

Erzurum'da 1000 Yıllık Taşa Verilen Zararla İlgili Soruşturma Başlatıldı


AA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login