Erken İnsanların Nasıl Yiyecek Bulduğu İnceleniyor

Eski yırtıcı hayvanların analizi, tarih öncesi insanların yiyeceklerini nasıl buldukları veya bulamadıkları hakkında yeni bilgiler sağlıyor.

C: Chris Hunkeler from Carlsbad, California, USA, CC BY-SA 2.0

“Kılıç dişli hayvanların leş tüketim davranışı ve Pleistosen büyük etobur topluluklarının dinamikleri” adlı makale, Scientific Reports dergisinde yayımlandı.

Otuz yıldan fazla bir süredir arkeologlar, insanlar için potansiyel bir et kaynağının, kılıç dişli kedilerin öldürdüğü hayvanları terk etmeleriyle elde edilen etler olduğunu düşünüyor. Erken insanlar için et, beyinlerinin gelişimi için oldukça önemliydi.

Çok yakın zamana kadar, araştırmacılar, tarih öncesi insanların, tüketmek için terk edilmiş hayvan leşlerinden et aldıklarını düşündüler, ancak bu eski kalıntılar, durumun böyle olmadığını gösteriyor. 1,5 milyon yıl öncesine ait fosil kalıntıları üzerinde yapılan yeni araştırma, kılıç dişli kedilerin avlarının etini tamamen yediklerini ve hatta bazı kemiklerini bile tükettiklerini ortaya koyuyor.

(İlgili: Erken İnsanlar Mağaradaki Ateşi En Uygun Yerde Yakıyordu)

Muazzam üst köpek dişlerinden yola çıkılarak adlandırılan bu ikonik yırtıcı hayvanlar, Miyosen’den geç Pleistosen’e kadar Afrika, Avrasya ve Amerika’da dolaşıyordu. Çalışmanın ilk yazarı olan Manuel Domínguez-Rodrigo, meslektaşlarıyla birlikte bu tarih öncesi kedilerin yeme alışkanlıklarını iskeletlerine ve avlarınınkine göre belirlemeyi başardı.

Domínguez-Rodrigo, bulgunun önemli olduğunu söylüyor, çünkü bu, erken insanların protein kaynakları bulmanın farklı yollarına güvendiği anlamına geliyor. Bulgular ayrıca erken insanların zaten başarılı avcılar olduğu fikrine daha fazla destek sağlıyor.

Domínguez-Rodrigo, araştırmanın, eski insanlar için bu önemli yiyecek türünün bir kaynağını ortadan kaldırdığı için bu çalışma alanına daha fazla yardımcı olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, tarih öncesi insanların nasıl yiyecek avladığı ve topladığı hakkında hala cevaplanmamış birçok soru olduğunu ve bu konuların gelecekteki çalışmaların odak noktası olacağını belirtiyor.


Rice University. 2 Mayıs 2022.

Makale: Domínguez-Rodrigo, M., Egeland, C.P., Cobo-Sánchez, L. et al. (2022). Sabertooth carcass consumption behavior and the dynamics of Pleistocene large carnivoran guilds. Sci Rep12, 6045.

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login