Eriha’daki 1300 Yıllık Devasa Saray Mozaiği Halka Açılıyor

Filistin Kültür ve Turizm Bakanlığı, Eriha’daki 1300 yıllık dünyanın en büyük taban mozaiklerinden birinin ziyarete açılacağını duyurdu.

Hişam'ın Sarayı'nda yer alan "Hayat ağacı" mozaiği. F: Filistin Kültür ve Turizm Bakanlığı

Hişam’ın Sarayı’nda yer alan “Hayat ağacı” mozaiği. F: Filistin Kültür ve Turizm Bakanlığı

Onuncu Emevi halifesi Hişam bin Abdülmelik’in sarayında bulunan taban mozaiği, Eriha kentinde yer alıyor. Birbirine bağlı 38 çini panelden oluşan mozaik, tam 826 metrekarelik bir alanı kaplıyor.

Devasa mozaik, Hişam’ın Sarayı’nın resepsiyon salonu ve büyük hamamın tabanını süslüyor. Filistin Kültür ve Turizm Bakanlığı bu mozaiği dünyanın en büyük ve en güzel mozaiklerinden biri olarak nitelendiriyor.

Mozaikte yer alan hayat ağacının sol tarafında geyik avlayan bir aslan, sağ tarafında ise barış içinde iki geyik betimlemelerinin, savaşı ve barışı sembolize ettiği düşünülüyor.

1930’da keşfedilen mozaik, Eriha’da 947 yılında meydana gelen deprem sonucunda yıkılarak molozla kaplanmıştı.

Hişam'ın Sarayı'ndan taban mozaiği. F: Filistin Kültür ve Turizm Bakanlığı

Hişam’ın Sarayı’ndan taban mozaiği. F: Filistin Kültür ve Turizm Bakanlığı

 

Japonya’nın yaptığı fon yardımıyla yaklaşık bir yıldır süren restorasyon çalışmaları ve molozları kaldırma sürecinde son olarak tabandaki muhteşem mozaikler tekrar gün yüzüne çıktı. Eriha’daki bakanlık direktörü Eyad Hamdan, sarayın ziyarete açılacağını duyurdu.

Hamdan, Emeviler dönemine tarihlenen taban mozaiğinin, Filistine ve özellikle Eriha’ya gelecek turist sayısını artıracağını söyledi. 2016 yılının başından beri Eriha’yı yaklaşık bir milyon turistin ziyaret ettiğini belirten Hamdan, bunların yaklaşık 600.000 kadarının yabancı turist olduğunu söylüyor.

Emeviler dönemine tarihlenen Hişam’ın Sarayı’nın kalıntıları, 60 hektarlık bir alanı kaplıyor ve Ürdün Vadisi’nin batısında bulunuyor. Alan 1873’te keşfedildi fakat ilk kazılar Filistin, İngiliz mandasına girdiğinde 1930’lu yıllarda arkeolog Robert W. Hamilton tarafından yapıldı.

Hişam'ın Sarayı'nın planı. F: Filistin Kültür ve Turizm Bakanlığı.

Hişam’ın Sarayı’nın planı. F: Filistin Kültür ve Turizm Bakanlığı.

Saray, taban mozaikleri, revak, cami, çeşme, avlu ve Roma hamamlarını model alan buhar odası ile erken İslamiyet mimarisini yansıtıyor.

Sarayın Emevi halifesi Hişam bin Abdülmelik döneminde, yani 724 ila 743 yılları arasında yaptırıldığına inanılıyordu. Fakat uzmanlar artık onun yiğeni 2. el-Velid’in yaptırdığını düşünüyor. 2. El-Velid bu yapıda bir süre yaşasa da, yapı tamamlanamamıştı ve 749 yılında meydana gelen depremle büyük bir bölümü yıkılmıştı.


Ma’an News Agency (17 Ekim 2016)

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login