Aquinum Antik Kenti’nde Anıtsal Bir Yazıt ve Gergedan Mozaiği Bulundu

Salento Üniversitesi tarafından İtalya’nın Lazio bölgesindeki, Aquinum Antik Kenti’nde gerçekleştirilen kazılarda,  hamam kompleksinin içerisinde anıtsal bir yazıt ve gergedan mozaiği bulundu. Yazıt ve mozaiğin bulunduğu hamam kompleksinde daha önce 70 oda ortaya çıkarılmıştı.

Marcus Veccius Yazıtı / Antonio Mariozzi

Marcus Veccius Yazıtı / Antonio Mariozzi

9 metre uzunluğunda ve iki satır olacak şekilde hazırlanmış olan yazıt, MS 1. yüzyılda Aquinum’daki devasa hamam kompleksinin tüm masraflarını şahsi servetinden harcayarak yaptıran Magistratus Marcus Veccius’u kutluyor.

Gergedan mozaiği / Paola Giglio

Gergedan mozaiği / Paola Giglio

Bulunan yazıtın yanı sıra bir gergedanı tasvir eden kıymetli ve nadir bir mozaik de ortaya çıkarıldı. Bu güne kadar İtalya’da gergedan tasvirli yalnızca birkaç mozaik bulunmuştu.

Germanicus'un in situ haldeki başı / Paola Giglio

Germanicus’un in situ haldeki başı / Paola Giglio

Bu buluntulara ek olarak, Tiberius’un üvey evladı Germanicus’u tasvir ettiği düşünülen mermer bir baş, hamam kompleksine ait olan etkileyici sütunlar ve aslan başı biçiminde oyulmuş mermer bir masa ayağı da ortaya çıkarılan eserler arasında.

Hamam kompleksine ait sütunlar / Massimo Dieciorsi Meridio

Salento Üniversitesi’nden Prof. Giuseppe Ceraudo, Cicero’nun Philippicae Söylevleri’nin ikinci kısmında, 40.000’i bulan nüfusu ile kalabalık bir şehir olarak bahsettiği zenginleşen Roma kolonisi Aquinum’da yer alan hamam kompleksinin, İtalya’da şimdiye kadar bulunmuş olan en büyük ikinci Thermae olduğunu belirtiyor. Çok büyük bir alan üzerine kurulu olan bu tesisin henüz tamamı kazılmış durumda değil.

Pençe kısmı kayıp olan aslan başlı mermer masa ayağı / Massimo Dieciorsi Meridio

Pençe kısmı kayıp olan aslan başlı mermer masa ayağı / Massimo Dieciorsi Meridio

Satirik şiirleri ile bilinen şair Juvenalis’in de doğduğu yer olan ve gösterişli tapınaklar ve binalar açısından oldukça zengin olan Aquinum, 6. Yüzyılın sonunda Lombardlar tarafından tahrip edilip yağmalandı ve orta çağ boyunca terk edilmiş bir halde bırakıldı.


roma.corriere.it

 

Yeditepe Üniversitesi'nde Tarih ve Felsefe bölümlerinde anadal öğrencisi olarak eğitimini sürdürürken bir yandan da yine Yeditepe Üniversitesi Antropoloji bölümünde yandal ögrencisi olarak ögrenim görüyor.

You must be logged in to post a comment Login