En Zengin Geçmişe Sahip Olma Anketinde Türkiye 10. Oldu

Dünya çapında 12.000 kişinin katıldığı geniş çaplı bir anketteki “en zengin geçmişe sahip ülke” kategorisinde Türkiye 10. oldu.

Milyonlarca yıldır insanlığın var olduğu Dünya, sayısız kültüre ve geleneğe ev sahipliği yapıyor. Ancak bazı ülkeler, diğerlerine kıyasla daha zengin bir geçmişe sahip olarak görülüyor.

Küresel çapta 21.000’den fazla insanın katıldığı “2017 En İyi Ülkeler” anketine göre, en zengin geçmişe sahip olma sıralamasında Mısır 1. sırada yer alırken, Türkiye ise 10. sırada yer aldı. Katılımcılar, en zengin kültürel mirasa sahip ülkeleri belirlemek için 80 ülkeyi değerlendirdiler.

Ankete katılan insanlar, 80 ülkenin her birinin “zengin bir geçmiş” ifadesiyle ne kadar yakından ilişkili olduklarını yanıtladılar. Katılımcılara bu ifadenin ne anlama geldiğine dair daha fazla bir ayrıntı verilmedi ve “zengin bir geçmiş” yorumu ankete katılanlara bırakıldı.

Dünya çapında ünlü firavunları ve anıtsal piramitleri ile Mısır ankette birinci sırada yer bulurken, en zengin kültürel tarihe sahip ülke olarak onun hemen arkasından İtalya ve Yunanistan geldi. Yapılan ankette Türkiye ise 10. sıraya yerleşti.

Katılımcıların 32. sırada yer alan Amerika Birleşik Devletleri’ni puanlama oranı yüksek değildi. Ancak Kristof Kolomb’un gelişinden binlerce yıl önce gizemli bir medeniyete ev sahipliği yaptığına dair kanıtlara rağmen, Kosta Rika ABD’den daha da kötü bir sırada yer aldı.

Aşağıdaki tabloda, ankete göre belirlenmiş “en zengin tarihe sahip” olan ülkeler ve yine bu ankete göre belirlenmiş bu ülkelerin geneldeki sıralaması görülebilir. Anketin diğer kategorileri ise buradan incelenebilir.


USNEWS. Megan Trimble

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login