Dışkılar, Kolomb Öncesi Karayip Yerlilerinin Diyetini Gösteriyor

Karayiplerdeki kazılarda bulunan dışkılar, Kolomb öncesi iki Karayip kültürünün bitkisel diyetlerini ortaya çıkarıyor.

Huecoid ve Saladoid arkeolojik alanlarından elde edilen koprolitler ve eserler. C: Chanlatte and Narganes

Porto Riko Üniversitesi’nden Jelissa Reynoso-García ve meslektaşlarından tarafından yapılan çalışmaya göre, mumyalaşmış dışkının DNA analizi, Kolomb öncesi iki Karayip kültürünün mısır, tatlı patates ve yer fıstığı gibi çok çeşitli bitkileri yediğini ortaya koyuyor. Ayrıca dışkıda tütün ve pamuk izleri de tespit edildi.

Mumyalaşmış dışkı veya koprolitler, beslenme biçimleri ve yaşam tarzıyla ilgili ipuçlarını ortaya çıkarabilir. Bu çalışmada Reynoso-García ve meslektaşları, bu insanların ne yediğini ve içtiğini görmek için Kolomb öncesi iki kültürün (Huecoid ve Saladoid) arkeolojik alanlarından örneklenen koprolitlerden elde edilen bitki DNA’sını analiz etti.

Yazarlar, Porto Riko’daki La Hueca arkeolojik sahasındaki on koprolit örneğinden bitki DNA’sını dikkatlice çıkardı ve analiz etti. Çıkarılan bitki DNA’sını, çeşitli koprolit örnekleri ve çağdaş bitki DNA dizilerinden oluşan bir veri tabanıyla karşılaştırdı.

(İlgili: 2.700 Yıllık Demir Çağı Dışkısında Rokfor ve Bira İzleri)

Sonuçlar, Huecoid ve Saladoid halkının, tatlı patates, yabani ve evcilleştirilmiş yer fıstığı, kırmızı biber, evcilleştirilmiş bir domates türü, papaya ve mısırı gibi çeşitli ve sofistike bir gıda sisteminden keyif aldığını gösteriyor. Analiz ayrıca tütün de tespit etti. Bulunan tütün, muhtemelen çiğneme tütünü, toz haline getirilmiş tütün solunması veya tıbbi ve/veya halüsinojenik amaçlarla gıda katkı maddesi olarak kullanılmıştı.

Ayrıca şaşırtıcı bir şekilde, pamuk tespit edildi. Dışkılarda pamuk bulunmasının nedeni, belki de yağ olarak öğütülmüş pamuk çekirdeği kullanılmasından ya da kadınların dokuma sırasında pamuk ipliklerini ağızlarında tükürükleriyle ıslatmalarından kaynaklanıyor olabilir. Yazarlar manyok/manioc/yucca (Manihot esculenta) tüketimine dair kanıt bulamadılar, ancak kronik yazarları bu bitkinin Kolomb öncesi Karayipler’de sıklıkla temel gıda olduğunu rapor ediyordu.

Yazarlar, bu kayıtlarda bildirilen ayrıntılı rendeleme ve kurutma manyok hazırlama tekniklerinin bitki DNA’sını bozmuş olabileceğini veya bunun mevsimsel bir temel gıda olabileceğini belirtiyor.

Yiyecek hazırlama teknikleri nedeniyle, her bir koprolit örneğinin, yakın zamanda belirli bir kişinin ne yediğinin yalnızca bir anlık görüntüsü olması ve yazarların bitkileri yalnızca mevcut DNA dizisi veritabanlarında tanımlayabilmeleri sınırlaması nedeniyle, Huecoid ve Saladoid insanların not edilmeyen diğer bitkileri veya mantarları yemiş olması da muhtemel. Yine de yazarlar, bu analizin Amerika kıtasındaki Kolomb öncesi insanların yaşamları hakkında daha fazla bilgi sağlayacağını umuyorlar.

Toranzos şunu ekliyor: “Bakmaktan bile kaçındığımız bir şeyin bu kadar çok bilgi içereceği kimin aklına gelirdi? Bunun binlerce yıl sonra bile böyle olması özellikle inanılmaz.”


Public Library of Science. 11 Ekim 2023.

Makale: Reynoso-García, J., Santiago-Rodriguez, T. M., Narganes-Storde, Y., Cano, R. J., & Toranzos, G. A. (2023). Edible flora in pre-Columbian Caribbean coprolites: Expected and unexpected data. Plos one, 18(10), e0292077.

Bilkent Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu.

You must be logged in to post a comment Login