Deniz Kuşlarında İlk Defa Alet Kullanımı Gözlemlendi

Araştırmacılar, kutup martıları tarafından alet kullanımının ilk kanıtlarını keşfetti. Bu keşif, herhangi bir deniz kuşu tarafından kullanılan ilk aletleri belgeliyor.

Yayımlanan yeni çalışmada araştırmacılar, vücutlarının bir kısmını kaşımak için sopa kullanan deniz martısı kanıtlarını açıklıyor.

Son birkaç on yılda, araştırmacılar alet kullanan fakat insan olmayan primatların birçok örneğini buldular. Çeşitli türlerde ötücü kuşların da alet kullandıkları bulundu. Kargaların birçok amaç için sopalar kullandığı gözlemlenmişti ve papağanların deniz kabuklarını kayalar ile kırdığı görülmüştü.

(İlk Defa Domuzlarda Alet Kullanımı Gözlemlendi)

Ancak şimdiye kadar, deniz kuşları tarafından hiçbir alet kullanımı örneği gözlemlenmedi. Nispeten küçük beyinleri nedeniyle, birçok araştırmacı alet kullanma kapasitesine sahip olmadıklarına inanıyordu. Ancak bu yeni çalışmadaki araştırmacılar bu inançları çürüttü.

Araştırmacılar, dört yıl önce suda dururken sırtını kaşımak için bir sopa alan ve bu sopayı kullanan bir deniz martısı gözlemledi. Ancak yanlarında bir kamera olmadığı için, eylem sırasındaki alet kullanımının kanıtını yakalayamadılar.

Çok daha yakın bir zaman önce, araştırmacılar küçük bir çubuk alıp alt tarafını kaşımak için kullanan bir martıyı videoya kaydedebildiler. Bu gözlem, bir deniz kuşu tarafından ilk bilinen alet kullanımını temsil etmenin yanı sıra, kendini kaşımak için bir alet kullanan ilk kuş gözlemiydi.

Araştırmacılar, kayıtlarındaki kuşun, İzlanda’daki Grimsey Adası’nda yaşadığını ve buradaki kuşların tüylerindeki parazitlerden muzdarip olduğunu belirtiyorlar. Ayrıca geçen yıl kene istilaları nedeniyle kuşlar için özellikle kötü bir yıl olarak biliniyor.

Araştırmacılar, keskin bir çubuk kullanmanın, bu kenelerin çıkarılmasında gagalardan daha etkili olabileceğini öne sürüyorlar.

Ayrıca, geniş bir mesafe ile ayrılmış iki farklı konumda alet kullanımına tanık olduklarından, deniz martıları arasında alet kullanımının aslında yaygın olduğu düşünülüyor.


Phys. 3 Ocak 2019.

Makale: Annette L. Fayet, Erpur Snær Hansen, and Dora Biro. 2019. Evidence of tool use in a seabird. PNAS.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login