Çorum’da 5000 Yıllık Bakır Ocağı Bulundu

Çorum’un Bayat İlçesi Derekutuğun Köyü’nde yapılan kazılarda 5 bin yıllık bakır ocağı bulundu.

Çorum’da 5000 Yıllık Bakır Ocağı Bulundu

 

Bayat İlçesi Derekutuğun Köyü’ndeki kazı çalışmalarını 4 yıla aşkın süredir yürüten Almanya Bochum Ruhr Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ünsal Yalçın, 5000 yıllık bakır madeninden yola çıkarak o dönemin ticari ilişkilerini, ekonomik yönünü anlamaya çalıştıklarını söyledi.

Ortaya çıkarılan maden ocağında 20’ye yakın galeri bulunduğunu belirten Prof. Dr. Yalçın şunları söyledi:

“5000 yıl önce insanlar, Kalkolitik dönemde galeriler açmışlar. Yeraltı işletmeciliğiyle bakır madenini kazanmışlar. Yeraltı galerilerini aydınlatmak içinde çıra kullanmışlar. Biz şu an maden içerisindeki galerilerde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tarihe ışık tutacak çok önemli bir yerdeyiz. Bakır ocağının tarihlemesinden eminiz. O dönemlerde insanlar galeriler açarak sabit bakır çıkarmışlar. Burada çok kaliteli bakırın olduğunu gördük. Bu bakırın günümüzden 5000 yıl önce çıkarılmış, işlenmiş o dönemin dünyasında pazarlanmış. Ama nerelere gitti, hangi oranda ne amaçla gitti, karşılığında buradaki madenciler ne alıyordu. İşte tüm bunların cevabını bakır üzerinden yola çıkarak anlamaya çalışacağız. Şu an 11 metre ilerledik. Çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyoruz. 1- 2 hafta içinde detaylı sonuca ulaşacağız.”

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login