Çocuklar Antik Kentte Arkeolojik Kazı Yaptı

Çanakkale’de kültürel miras hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen sosyal sorumluluk projesi “Küçük Arkeologlar” etkinliğinin ikincisi bu yıl yapıldı.

Çocuklar Antik Kentte Arkeolojik Kazı Yaptı

 

Yaşları 7 ile 17 arasındaki öğrenciler, Parion Antik Kenti ve Apollon Smintheus tapınağında kazılara katıldı. Çocuklar, kendileri için hazırlanan simülasyon kazı alanında çalıştılar ve etkinliğin sonunda “Küçük Arkeolog Katılım Belgesi” aldılar.

İlki geçen yıl hayata geçirilen ve İÇDAŞ tarafından tasarlanan projeye çocuk katılımcı sayısı her yıl artıyor. Etkinliğin ilk gününde Parion Kazı Başkanı Doç. Dr. Vedat Keleş tarafından öğrencilere bilgi verilerek, simülasyon alanında uygulama yapıldı. MÖ 8. yüzyıla tarihlenen Parion Antik Kenti’ndeki tiyatroda, küçük arkeologlar için bir kazı alanı oluşturuldu.

Doç. Dr. Keleş konu hakkında, “Tarihi eserleri korumak çok önemli. Bu nedenle bu uygulamayı yaparak, çocukların ileriki yaşlarda daha hassas olmalarını hedefliyoruz. Türkiye toprakları, arkeolojik değerlerle dolu. Etkinliğe katılanların arkeoloji bilimini de anlamalarını ve bu arkeolojik eserlerin hangi süreçlerle ortaya çıkarıldığını görmelerini sağlıyoruz.” dedi.

cihan

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login