İnsan, Daha Zeki ve Uzun Boylu Olmak Üzere Evrimleşti

Yeni bir araştırmaya göre, farklı genetik kökenlere sahip ebeveynlerin çocukları, daha uzun boylu olma ve daha hızlı düşünmeye eğilimliler.

Dr. Joshi ve çalışma arkadaşları dünyada 100’ü aşkın araştırma yürüterek elde ettikleri genetik bilgileri ve sağlık verilerini analiz ettiler. Bu araştırmalar, kentsel ve kırsal kesimde yaşayan 350.000 insana ait detayları kapsıyor.

İnsan, Daha Zeki ve Uzun Boylu Olmak Üzere Evrimleşti

Dr. Joshi, “Araştırmamız, genetik çeşitliliğin faydaları üzerine ilk kez Darwin’in sormuş olduğu sorulara yanıt veriyor.” dedi.

Bulgulara göre, genetik çeşitlilik arttıkça, insanın daha uzun boylu olma ihtimali, aynı zamanda daha iyi bir kavrama becerisine ve yüksek eğitim seviyesine sahip olma ihtimali de artıyor.

Genetik çeşitliliğin, yüksek kan basıncı ya da kolestrol seviyesi gibi, kalp hastalığı, diyabet ve benzeri kompleks koşulların riskini arttıran faktörler üzerinde hiçbir etkisi yok.

Bilim adamları, araştırma kapsamında, bireylerin genetik yapısını bütünüyle inceledi. Bu doğrultuda, anne ve babadan benzer genleri miras almış ve dolayısıyla ataları arasında akrabalıklar olan örnekler belirlendi. Bu durumun az olduğu örneklerde; kökenlerdeki genetik çeşitlilik arttıkça ebeveynlerin uzaktan akraba olma ihtimalinin de o kadar düşük olduğu görüldü.

Bugüne kadar, aile içindeki genetik yakınlığın, kişinin kompleks hastalıklara yakalanma riskini arttıracağı düşünülüyordu. Fakat araştırmacılar bunun böyle olmadığını ortaya çıkarmış oldular. Genetik çeşitlilikten etkilenen özelliklerin yalnızca boy ve hızlı düşünme becerisi olduğu belirlendi.

Araştırma bulguları 1 Temmuz’da Nature dergisinde yayımlandı ve denilebilir ki; insanlar, zaman içinde daha uzun boylu ve keskin zekalı olacak bir şekilde evrimleşiyorlar.

Dr. Joshi, “Bir sonraki adımımız, genetik çeşitlilikten en çok yarar sağlayan genomun spesifik kısımlarına odaklanmak olacak.” dedi.

sci-news

Marmara Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun. Şu anda uluslararası bir oyun şirketinde lokalizasyon uzmanı olarak çalışıyor. Bir arkeoloji gönüllüsü ve bu alanda yeni şeyler öğrenmeyi çok seviyor. Bilgisayar oyunlarını ve mitolojiyi çok seviyor.

You must be logged in to post a comment Login