Çin’de En Az 1000 Yıllık Müzik Aletleri Bulundu

Çinli arkeologlar Hubei bölgesindeki binlerce yıllık mezar komplekslerinde müzik aletleri buldu. 1500  x 800 m büyüklüğündeki mezar alanlarında, “Se” isimli yaylı çalgı ve rüzgar çanlarına benzer çanların asıldığı bir çerçeve ortaya çıkarıldı. Çinli arkeologlar, parmakla çalınan enstrümanın en erken örneğini bulduklarını söyledi.

çinde kazıda zeng müzik aletleri arkeoloji

Uzmanlar, bulunan müzik aletlerinin, MÖ 1046-771 yıllarındaki Batı Zhou Hanedanlığı ve MÖ 476-221 yıllarındaki Savaşan Devletler Çağı arasındaki dönemde, müziğin gelişimine ışık tutacağını söylüyor.

Ayrıca aynı mezar kompleksinde bulunan at arabaları, Zeng Devleti hakkında yeni bilgiler sunuyor. Bölgedeki kazılar, MÖ 771 ve MÖ 476 yılları arasında Zeng Devleti’nin rolünü ve önemini anlamak amacıyla yapılıyor.

“ Se” isimli müzik aleti günümüzde çok az kişi tarafından çalınabiliyor. Fakat “se” tarih içinde “Guzheng” isimli müzik aletini oldukça etkilemiş. Bu enstrümanla çalınan bir parçayı aşağıda bulabilirsiniz.

 

Yorumlar
Robert Kolej’de okuduktan sonra, Kanada-McGill Üniversitesi’nde Antropoloji ve Klasik Tarih bölümlerini bitirdi. Koç Üniversitesi’nde Tarihöncesi Arkeoloji alanında yüksek lisans yaptı. 2015-2017 yılları arasında İstanbul’daki Pera Müzesi’nde koleksiyon sorumlusu olarak görev yaptı. Şu anda A.B.D.’deki Notre Dame Üniversitesi’nde doktora yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply