Kırım Yakınında Antik Yunan Müzik Aletleri Bulundu

Araştırmacılar, Rusya’nın güneyindeki Taman Yarımadası’nda, Antik Yunan müzik aletleri arp ve lir kalıntıları ortaya çıkardı.

Volna-1 yerleşmesinin antik nekropolünde bulunan arp kalıntıları. C: Institute of Archaeology, RAS

Araştırma ekibinin başındaki Roma Mimokhod, “Yakın zamana kadar, sadece Atina’daki Pire nekropolünde bulunan kısmen korunmuş bir antik Yunan arp kalıntılarını ve güney İtalya’daki Taranto’da yer alan bir nekropolden çıkarılan bir arpın akort mandallarını biliyorduk.” diyor.

(1.700 Yıllık Müzik Enstrümanı Bulundu ve Hala Çalışıyor!)

Mimokhod, “Pire nekropolünde bulunan arp, MÖ 5. yüzyıla kadar uzanıyor ve Taranto’da bulunan akort mandalları, MÖ 3. ve 2. yüzyıllara kadar uzanan bir mezarda keşfedilmişti.” diyor.

Harp kalıntılarının bulunduğu mezar. C: Institute of Archaeology, RAS

“Bu keşiflere kıyasla, Taman’da ortaya çıkarılan arp, Antik Yunan müzik enstrümanları söz konusu olduğunda en eski ve en iyi korunmuş olanı.”

Rusya’daki araştırmacılar, Volna yerleşmesinin yakınında bulunan eski bir mezarlığın incelenmesi sırasında bu keşfi yaptılar.

Cithara ile gömülmüş bir savaşçı mezarı. C: Institute of Archaeology, RAS

Arkeologlar burada, MÖ 6. yüzyılın ikinci çeyreğinden, MS 4. yüzyıla kadar Boğaz Krallığı’na ait olan ve Kerç Boğazı’nın her iki tarafını kapsayan bir Yunan kentinin var olduğunu söylüyorlar.

Solda, MÖ 440 yılına tarihlenen bir vazo üzerine kırmızı figürle resmedilmiş harp çalan bir müz. Sağda, yine kırmızı figürle resmedilmiş ve MÖ 490 yılına tarihlenen bir cithara. C: Institute of Archaeology, RAS

Sochi Arkeoloji Enstitüsü, bölgede üç yıldır üst üste kazılara devam ediyor. Araştırmacılar burada, 600’den fazla mezar incelediler ve antik Yunan ve yerel kültürler arasında yakın bağları kanıtlayan eşsiz eserler ortaya çıkardılar.


TASS. 9 Temmuz 2018.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login