Çin’de Kaz Evcilleştirildiğine Dair 7.000 Yıllık Kanıtlar Bulundu

Bir araştırmacı ekibi, yaklaşık 7.000 yıl önce Çin’de kazların evcilleştirildiğine dair kanıtlar buldu. Araştırmacılar, yayımlanan makalelerinde, doğu Çin’deki bir kazı alanı olan Tianluoshan’da bulunan kaz kemikleri üzerine çalışmalarını anlatıyor.

Modern Çin evcil kazları (Anser cygnoides domesticus). C: Masaki Eda/ PNAS

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, bilim insanları kuşların evcilleştirilmesinin zaman çizgisini tartıştılar. Çoğu bilim insanı, bir zamanlar bir tür orman kuşu olduğuna inanılan tavukların ilk evcilleştirilenler olduğunu öne sürdüler, fakat ilk ne zaman evcilleştirildikleri konusunda hala çok fazla tartışma var. Tahminler beş ila on bin yıl öncesi arasında değişiyordu. Bu yeni çalışmada araştırmacılar, 7.000 yıl öncesine kadar yabani kazların evcilleştirildiğine dair kanıtlar buldular.

(İlgili: Antik Tavuklar Yiyecek Değil, Kutsal Olarak Görülüyordu)

Ekip Tianluoshan bölgesinde kaz kemikleri buldu ve kaç yaşında olduklarını bulmak için radyokarbon tarihlemesini kullandı. Ayrıca, kuşların ölüm yaşı gibi özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için kemikleri başka yöntemlerle de incelediler.

Kemikler, bir zamanlar hem avcı – toplayıcı hem de çiftçi olan taş devri halkının bir yerleşimi olan yerde bulundu. Bu insanlar yiyecek arama çabalarını desteklemek için aynı zamanda pirinç yetiştiriyordu.

Çin’de Tianluoshan’da bulunan kaz kemikleri. C: Masaki Eda/ PNAS

Araştırmacılar, bölgede dördü 8 ila 16 haftalık olan 232 kaz kemiği buldular. Bunun, kuşların bulunduğu yerin yakınında yumurtadan çıktıklarını gösterdiğini öne sürüyorlar çünkü kuşların yaşadığı dönemde yabani kazların o bölgede yaşamadığına inanılıyor. Ayrıca kuşların, kemiklerinde yerel bir su kaynağından gelen kimyasallara dayanarak yerel olarak yetiştirildiğini gösteren kanıtlar buldular. Ve tüm yetişkinler yaklaşık olarak aynı boyuttaydı, bu da tutsak yetiştiriciliğini gösteriyor.

Araştırmacılar, buldukları kanıtların yaklaşık 7.000 yıl önce Çin’de kazların evcilleştirilmesi için güçlü kanıtlar sağladığını öne sürüyorlar. Bu, kazların evcilleştirilen ilk kuşlar olduğu anlamına gelebilecek bir bulgu.


Phys. 8 Mart 2022.

Makale: Eda, M., Itahashi, Y., Kikuchi, H., Sun, G., Hsu, K. H., Gakuhari, T., … & Nakamura, S. (2022). Multiple lines of evidence of early goose domestication in a 7,000-y-old rice cultivation village in the lower Yangtze River, China. Proceedings of the National Academy of Sciences, 119(12), e2117064119.

Bilkent Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu.

You must be logged in to post a comment Login