Chichen Itza’da Onlarca Çocuk Kurban Edilip Çukura Gömülmüş

Toplu mezar, Maya ritüelinin parçası olarak kurban edilen ve hepsi genç erkeklere ait olan 100’den fazla kişinin kalıntılarını içeriyor.

Kukulcan Tapınağı olarak da bilinen El Castillo, Chichén Itzá’daki en büyük yapılar arasında yer alıyor ve mimarisi, ülkenin birbirinden uzak siyasi bağlantılarını yansıtıyor. C: Johannes Krause

Chichen Itza’da yer alan toplu mezar, bir dizi antik Maya ritüelinin parçası olarak kurban edilen 100’den fazla kişinin kalıntılarını içeriyor. Alışılmadık bir şekilde, kalıntıların tümü genç erkeklere aitti ve hepsi 500 yıllık bir süre boyunca gömülmüşlerdi.

Arkeologlar bu keşfi, 1967 yılında Meksika’nın Yucatán Yarımadası’ndaki Maya şehri Chichén Itzá’da bir chultun veya yer altı su depolama odasında bulunan iskeletlerin 64’ü üzerinde DNA analizleri yaparak gerçekleştirdiler.

Radyokarbon tarihlemesi, su deposunun 7. yüzyılın başlarından 12. yüzyılın ortalarına kadar kullanıldığını gösterdi ve genetik analiz, bireylerin tamamının erkek olduğunu ve bunların dörtte birinin yakın akraba olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmacılar ayrıca toplu mezarda iki çift ikiz keşfetti.

(İlgili: 3.000 Yıllık Mezar, Antik Peru Hakkında Bildiklerimizi Değiştirdi)

Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü’nde doktora sonrası araştırmacı olan baş yazar Rodrigo Barquera, “Çoğu 3 ile 6 yaş arasındaydı. Bireylerin birçoğunun bir dereceye kadar birbiriyle akraba olması bize, bu cenazeye yalnızca belirli ailelerin erişebileceğinin ve herhangi birinin çocuklarını oraya koyamayacağının muhtemel olduğunu gösteriyor – bu büyük bir onur olmalıydı” diyor.

Chichén Itzá’da rekonstrükte edilen taş tzompantli’nin veya kafatası rafının bir kısmı. C: Johannes Krause

Şimdilik oraya gömülen çocukların nasıl öldüğü belli değil. “Kemikleri incelediğimizde herhangi bir travma belirtisine rastlamadığımız için bunların çukura atılmadıklarını düşünüyoruz” diyen Barquera, daha fazla analizin onların zehirlenip zehirlenmediğini belirlemelerine yardımcı olabileceğini söylüyor.

Araştırmacılar, benzer Maya mezarları genellikle ya sadece genç kadınları ya da erkek ve kadın karışımını içerdiğinden, bu mezarın bazı özelliklerini şaşırtıcı buldu.

Barquera, “Geleneksel olarak yeraltı ortamıyla ilişkili cenaze törenleri genellikle doğurganlık adaklarıdır. Ancak bu cenazenin tamamen erkeklerden oluştuğunu ve bireylerin çoğunun birbiriyle akraba olduğunu öğrendiğimizde hikaye değişti. Artık bunu anlamlandırmaya çalışmamız gerekiyor.” diyor.

Barquera, cenaze töreninin kesin amacının ne olduğunu hiçbir zaman bilemeyeceğimizi ve kurbanların mahsul verimi veya yağış için tanrılara bir rica olabileceğini söylüyor. Ancak önemli bir ipucu, iki ikizin varlığı.

Chichén Itzá’da rekonstrükte edilen taş tzompantli’den detay. C: Christina Warinner

“Mayalar için erkek ikizlerin önemli olduğunu ve babalarının intikamını almak için yeraltı dünyasına giden kahraman ikizlerin bir hikayesi olduğunu biliyoruz. Bunun kahraman ikizlerin anısına yapılmış olması mümkün.”

Son olarak genetik analiz, kurban edilen çocuklar ile Meksika’nın bu bölgesinde yaşayan günümüz insanları arasındaki ata soyunu gösterdi; bu da bireylerin yerel topluluklardan olduğunu gösteriyor.

Günümüz popülasyonlarında Salmonella enterica’ya karşı dirence bağlı genlerin görülme sıklığı, kurban edilen çocuklara göre daha yüksekti. Bu da, sömürge döneminde ortaya çıkan salgınların popülasyonda bu genlerin yükselişini tetiklediği hipotezini destekliyor.

Araştırmacılar, kültürleri ve mirasları hakkında yeni bilgiler edinmek için yerel halkla toplumsal yardım çalışmaları yürütmeyi planlıyor. Barquera, “Onlardan çok şey öğrenebiliriz” diyor.


Live Science. 12 Haziran 2024.

Makale: Barquera, R., Del Castillo-Chávez, O., Nägele, K. et al. (2024). Ancient genomes reveal insights into ritual life at Chichén Itzá. Nature.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login