Caral Uygarlığının 3.800 Yıllık Duvar Resimleri Bulundu

Peru’da gizemli bir şekilde ortadan kaybolan Caral medeniyetine ait 3.800 yıllık duvar resimleri ortaya çıkarıldı.

Duvar, Lima’nın kuzeyindeki Vichama bölgesinde kamusal bir tören binasında bulundu. Oyma tekniği ile yapılmış karmaşık sahne, insan benzeri bir kurbağa ve insan temsillerini içeren ikonografiyi temsil ediyor.

Caral Arkeolojik Bölge direktörü Dr. Ruth Shady Solís, söz konusu sahnenin yağış kaynaklı “suyun geldiğini” gösterdiğine inanıyor.

Solis, And medeniyetinde, kara kurbağalarının suyu temsil ettiğini ve altındaki yüzün, yağışların, yaşamın devamlılığını vermesini bekleyen insanları temsil ettiğini söylüyor.

(Peru’da Üst Sınıfa Mensup Bir Kadına Ait Mezar Bulundu)

Yakınlarda bulunan bir başka tasvirde, etrafları yılanlarla sarılmış dört insan kafası ve yüzü olan bir tohum bulunuyor.

Araştırmacılar, bu betimlemelerin muhtemelen kıtlık ve açlık dönemlerinde üretilmiş olabileceğini söylüyor.

Alandaki bir başka arkeolog olan Tatiana Abad yaptığı açıklamada, oymanın orada yaşayan insanlar için “kriz” zamanını temsil ettiğini söylüyor.

Vichama bölgesi, günümüzde Peru’nun başkenti Lima’nın yaklaşık 150 kilometre kuzeyinde bulunan Huaura eyaletinde yer alıyor.

Buradaki kazılar 2007 yılında başladı ve uzmanlar burada eski bir tarım ve balıkçılık topluluğu yaşadığına inanıyor. Buranın, 5.000 yıl öncesinde Norte Chico olarak da bilinen Caral medeniyetinin en önemli nüfus merkezlerinden biri olduğunu düşünüyorlar.

Peru’nun Barranca Eyaletindeki Caral’ın Gizli Şehri, medeniyetin Amerikalarda bulunan en eski merkezi olarak tanımlanıyor. Site 2009 yılında Unesco Dünya Mirası Alanı ilan edildi.

Medeniyetin MÖ 1800lerde gizemli bir şekilde düşüşe geçtiği düşünülüyor. Dr. Shady, yerel iklim değişikliklerini temsil eden yeni Vichama duvar resimlerinin bunun nedenini açıklayabileceğini söylüyor.


BBC. 20 Ağustos 2019.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login