Bulgaristan’da Bizans Dönemi Tavuskuşu Mozaiği Bulundu

Bulgaristan’da, Balkanlardaki en büyük erken Hıristiyanlık dönemi kilisesi olan Büyük Bazilika’da, Aziz Peter’i tasvir ettiğine inanılan bir Ortaçağ duvar resminin parçası bulundu.

Yeni keşfedilen duvar resmi parçasında Aziz Peter tasvir edilmiş olabilir. C: PodTepeto

Bulgaristan’ın Filibe şehrindeki Büyük Bazilika alanında çalışan arkeologlar, Aziz Peter’i tasvir ettiğine inanılan bir Ortaçağ duvar resminin parçasını ortaya çıkardılar.

Bulunan duvar resmi parçasının, 13. – 14. yüzyıllara ait olduğu tahmin ediliyor. Bulgular, Maria Louisa ve III. Çar Boris bulvarlarının kesiştiği noktadaki kentin Roma Katolik kilisesinden çok uzak olmayan, henüz keşfedilmemiş kuzey köşesinde ortaya çıktı.

(Karadeniz’de Kırktan Fazla Osmanlı ve Bizans Gemi Batığı Bulundu)

Bulgaristan haber sitesinde geçen habere göre, Filibe’de her biri bir Konstantinopolis ustasının eseri olduğu düşünülen, çok hassas ve ustaca işlenmiş iki resimsel katman bulundu.

Bir parçada, kiliseye bağış yapmış birinin adı geçiyor. C: PodTepeto

Ören yerinde çalışan arkeologlar bu durumun, kilisenin Anhtik Çağ’da ve Orta Çağ’da büyük önem taşıdığını kanıtladığını belirtiyor.

Arkeologlar duvar resminin yakınlarında, bağış yaptığı düşünülen Avram isminin belirgin olduğu bir yazıt buldu. Yazıtın Bizans Grekçesi dilinde yazıldığı ortaya çıktı.

(Bulgaristan’daki Ünlü Ortaçağ Kalesinde Bizans Sikkeleri Keşfedildi)

Söz konusu Ortaçağ kilisesinin, yakındaki bir nekropole hizmet ettiği düşünülüyor. Bu nekropol, 10. – 11. yüzyılda kurulmuştu. Kazı başkanı Zheni Tankova, arkeolojik alanın, doğru tarihleme imkânı sağlayacak kadar yeterli veriye sahip olduğunu söylüyor.

Tavuskuşu mozaiği. C: PodTepeto

Tankova, Episcopal Bazilikası’nda bulunan Ortaçağ fresklerinin son derece değerli olduğunu ve bu durumun bölgeyi daha da önemli ve çok boyutlu kıldığını söylüyor.

İbadet evinin ana girişindeki lobide, etkileyici ve çok renkli tavuskuşu da dahil olmak üzere, çok sayıda güzel kuşun tasvir edildiği bir mozaik de bulunanlar arasında.


Clive Leviev-Sawyer. The Sofia Globe. 24 Ekim. 2016.

Bilkent Üniversitesi Arkeoloji bölümü mezunu. Yine Bilkent Üniversitesi, Arkeoloji bölümünde yüksek lisans yapıyor. Klasik arkeoloji, müzeoloji ve dijital arkeolojiyle ilgileniyor.

You must be logged in to post a comment Login