Bulgaristan’da Avrupa’nın En Eski Bronz Oyuncağı Bulunmuş Olabilir

Bulgaristan’ın Rodop Dağları’nda bulunan Zlatograd kasabasının sakinleri tarafından bulunan bronz ve gümüş karışımı nesneyi ilk bakışta bir heykel veya modern bir sanat ürünü gibi tanımlamak mümkün, ancak gerçek çok daha farklı olabilir. Araştırmacılar bu nesnenin Avrupa’nın en eski oyuncağı olabilme ihtimali üzerinde duruyorlar.

Leylek başı ve üç ayaktan oluşan bronz eser’in Geç Tunç Çağı’na yani MÖ. 1500 ila MÖ. 1200 yıl öncesine tarihlendiği düşünülmekte. Araştırmacılar, çocukların oyuncak olarak kullanabileceği şekilde tasarlandığını düşünülmekte.

Eserin üç ayak üstüne oturtulmuş leylek kafasının gözleri ise yerel bir değerli taş olan “Carnelian” ile yapıldığı anlaşıldı. Tüm eserin ise 30 gram ağırlığında olduğu belirtildi. Nesnenin kafası oynayabilmekte.

Sofya Üniversitesi prehistorya bölümünden Doçent Krasimir Leshtakov yaklaşık 3500 yaşındaki eserin şu an için Avrupa’da bulunan en erken oyuncak örneği olduğunu belirtiyor.

Arkeolog Nikolay Ovçarov ise eserin şu ana kadar benzer örnekler üzerinden değerlendirildiğinde  bir oyuncaktan çok dini anlama sahip bir nesne olduğunun daha akla yatkın olduğunu söylemekte ancak bu yorumun da ne kadar bilimsel olduğu tartışmalı bir konu çünkü tarih öncesi arkeolojide amacının ne olduğu ilk bakışta saptanamayan nesnelerin dini anlamlara sahip nesne olarak etiketlenmesi oldukça kanıksanmış bir yanlış olarak karşımıza çıkmakta.

https://www.youtube.com/watch?v=UThL0viSZ-A

Ovçarov “Bu eserin hangi amaçla kullanılmış olabileceğini söylemek zor. Oyuncak olarak da kullanılmış olabilir ancak Antik Trakya’daki dini uygulamalarda basiret ile alakalı bir öğe olarak da tanımlanabilir. Sonuç olarak mevzubahis dönem yazıdan yoksun olduğu için kullanım amacını saptamak için daha detaylı bir araştırma gerekmekte.” diyor.

Eserin bulunduğu bölgede ise bu yaz kazı çalışmalarının olacağı ve özellikle MÖ. 2500 ile MS. 600 yılları arasında pek çok mezara ev sahipliği yapan bölgenin ikinci bin yıl için çok önemli bir alan olduğu araştırmacılar tarafından belirtilmekte.

 

Mail Online

Anadolu Üniversitesi'nde Arkeoloji bölümü okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Tarih öncesi bölümünde yüksek lisans yaptı. Şimdi İstanbul Üniversitesi Tarih öncesi bölümünde doktora yapıyor. İletişim: bayramtolunay@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login