Bu Kılıç Dişli Avcı, Beklenmedik Şekilde İnek Gözlüydü

Bu keseli ve kılıç dişli hayvanın inek benzeri gözleri ve kafatasına kadar uzanan aşırı uzun dişleri vardı ama yine de istisnai bir avcıydı.

Thylacosmilus atrox’un rekonstrüksiyonu. C: Jorge Blanco

Geniş gözleri ve abartılı bir şekilde uzun dişleri, Thylacosmilus atrox’un muhtemelen başarılı bir avcı olmasına yardımcı olmuş.

Yeni bulgulara göre, bir ineğinki kadar geniş gözlere ve kökleri kafatasının derinliklerine kadar uzanan şaşırtıcı derecede uzun üst köpek dişlerine rağmen, “keseli kılıçdişli kedi” etkili bir etoburdu.

Bu vahşi keseli hayvan, bilimsel olarak Thylacosmilus atrox olarak bilinen ve Güney Amerika’da yaşamış olan soyu tükenmiş bir memeliydi. Bilim insanları, kabaca 100 kilogram ağırlığında olan ve yaklaşık 3 milyon yıl önce soyu tükenmiş olan üç büyük yırtıcı hayvanın kafataslarının bilgisayarlı tomografi (BT) taramalarını incelediler.

(İlgili: Kılıç Dişli Canavarlar, Büyük Ölüm’den Sağ Çıkmış)

Communications Biology dergisinde yayınlanan araştırmaya göre ekip, hayvanın garip kafatası anatomisinin, avlarını takip etmelerine yardımcı olmak için gözleri daha ileriye bakan köpekler ve kediler gibi diğer etoburlarla karşılaştırıldığında göze çarptığını fark etti.

Çalışmanın baş yazarı Charlène Gaillard, “Herhangi bir etoburdan beklediğimiz şey, göz yuvalarının genellikle çok yakınsak yörüngelere sahip olması, bu da etoburun görüşünün öne doğru yönlenmesi ve onlara iyi bir derinlik algısı sağlaması anlamına gelir.” diyor.

“Bir yırtıcı olduğunuzda, avınızın yerini olabildiğince doğru bir şekilde belirlemek istersiniz.”

Bu doğruluk, sol ve sağ görüş alanları örtüştüğünde ve beyne bilgi göndererek beynin derinliği ve mesafeleri yorumlamasını sağlayarak üç boyutlu görüşle sonuçlandığında ortaya çıkar.

Ancak bu keseli kılıç dişli kedinin göz yerleşimi, dünyayı iki boyutlu olarak gören inekler ve atlar gibi otçullarla daha uyumlu. Bu da bilim insanlarını, diyetinin en az yüzde 70’i etten oluşan bu hiperetoburun üç boyutlu olarak görüp göremediğini merak etmeye yöneltiyor.

Thylacosmilus atrox’un kafatasının rekonstrüksiyonu. C: Jorge Blanco

Araştırmacılar taramaları inceledikten sonra, hayvanın gözlerini dışa doğru kaydırarak ve dikey olarak yönlendirerek garip göz yerleşimini telafi edebildiğini keşfettiler. Çalışmaya göre bu, hayvanın bir kedininkine benzer şekilde 70 derecelik bir görsel alan çakışması elde etmesine yardımcı oldu.

Gaillard, “Bu, onu başarılı bir avcı yapmak için yeterliydi.” diyor.

Peki, T. atrox’un ilk etapta bu kadar uyumsuz göz pozisyonuna sahip olacak şekilde evrim geçirmesine ne sebep oldu? Araştırmacılar, tüm bunların, yaşamı boyunca “sürekli büyüyen” şaşırtıcı derecede uzun köpek dişleri nedeniyle olduğunu ve köklerin zamanla kafatasının içine doğru daha da geriye doğru itildiğini söylüyor.

Gaillard, bu yerinden etme olayının, hayvanın benzersiz geniş gözleriyle sonuçlandığını, çünkü köpek dişlerinin kafatasının ön kısmının içine geçtiğini söylüyor.

Bu, geriye son bir soru bırakıyor: Tüm kafatasının yeniden yapılandırılmasını gerektiren, sürekli büyüyen devasa dişler geliştirmek hangi amaca hizmet ediyordu?

Araştırmacılar, şu anda T. atrox’un uzak kuzenleri olan kangurular ve diğer keseli hayvanlar da dahil benzer bir özelliğe sahip olacak şekilde evrimleşmiş başka hiçbir memeli olmadığından, devasa köpek dişlerinin avlanırken herhangi bir fayda sağlayıp sağlamadığı konusunda net değiller.

Gaillard, “Bu dişler bilinmeyen bir şekilde avlanmayı kolaylaştırmış olabilir. Ama eğer öyleyse, neden başka bir memeli etobur aynı adaptasyonu yakınsak olarak geliştirmedi? Thylacosmilus’un köpek dişleri, kemirgenlerin kesici dişleri gibi aşınarak küçülmedi. Bunun yerine, kökte büyümeye devam etmiş ve sonunda neredeyse kafatasının arkasına kadar uzanmış gibi görünüyorlar.” diyor.


Live Science. 21 Mart 2023.

Makale: Gaillard, C., MacPhee, R.D.E. & Forasiepi, A.M. (2023). Seeing through the eyes of the sabertooth Thylacosmilus atrox (Metatheria, Sparassodonta). Commun Biol 6, 257.

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login