Bu Eserler Almanya’da 800 Yıl Önce Toprağa Gömülmüş

Almanya’da Viking ticaretinin kilit noktası olan bir kasabada Bizans küpeleri ve İslami tarzda bir sikke bulundu.

Almanya’da bulunan Bizans tarzında yapılmış altın küpenin ön yüzü. C: ALSH

Kuzey Almanya’da bir kişi, kısa süre önce hiç beklemedik bir şeye rastladı. Bu, bölgenin ticaret bağlantılarına işaret eden 800 yıllık altın takılar ve gümüş sikkelerden oluşan bir koleksiyondu.

Schleswig-Holstein Eyalet Arkeoloji Dairesi (ALSH) müdürü Ulf Ickerodt, “Koleksiyon, yarı değerli taşlarla süslenmiş iki çok yüksek kaliteli altın küpe, altın yaldızlı bir broş, iki adet yaldızlı taş işlemeli yüzük, bir yüzük parçası, önceden yaldızlı olan küçük delikli bir disk, bir halka broş ve çoğu parçalanmış durumda olan yaklaşık 30 adet gümüş sikkeyi içeriyordu.” diyor.

(İlgili: 2.000 Yıllık Sikkeler, İç Savaş Sırasında Saklanmış)

Schleswig-Holstein bölgesinde yer alan ve UNESCO dünya mirası alanı olan Haithabu, en büyük ikinci İskandinav şehriydi. Ve bu şehir 8. ila 11. yüzyıllar arasında Vikingler için önemliydi. Haithabu 1066 dolaylarında yıkıldı ve terk edildi. Bu da bölgedeki Viking dönemini sona erdirdi. Ancak bir veya iki yüzyıl sonra birileri kasıtlı olarak değerli eşyalarla dolu bir çantayı bölge yakınlarına gömdü.

Tesadüfen bulunan gümüş sikkelerden bir seçki. Sikkeler Kral II. Valdemar zamanına tarihleniyor. C: ALSH

Geçtiğimiz günlerde koleksiyonu bulan kişiler, bunları Schleswig-Holstein Eyalet Arkeoloji Dairesi’ne (ALSH) bildirdiler. Daha sonra bir arkeolog ekibi -gümüş ve altın nesneler de dahil olmak üzere- korunmuş tekstil parçalarının yapıştığı objeleri ortaya çıkarmak için bölgeyi kazdı.

Koleksiyondaki belki de en dikkat çekici parça iki küpeydi. Ickerodt, “Küpeler muhtemelen 1.100 yılı civarı ve sonrasına tarihleniyorlar. Ve Bizans kuyumcularının zanaat geleneğinden geliyorlar.” diyor.

Koleksiyon, ayrıca bir broş haline getirilmiş İslami bir sahte madeni parayı- bir altın Muvahhid dinarı- içeriyordu. Muvahhid halifeliği 12. ve 13. yüzyıllar arasında güney İspanya ve kuzey Afrika’da hüküm süren Müslüman bir hanedandı. Danimarka Kralı II. Valdemar dönemine tarihlenen 30 gümüş sikke de bu eserlerin 1234’ten bir süre sonra bulunduğu yere gömüldüğünü gösteriyor.

Yaldızlı bir sahte madeni paradan yapılmış broş. Bu taklit İslam parası, broş haline getirilmişti. C: ALSH

Danimarka sikkeleri ile Batı Akdeniz takılarının birleşimi alışılmadık derecede ilginç. Ve bölgenin kozmopolit yapısına dair ipuçları veriyor.

Almanya’da yapılan çalışmaya dahil olmayan bir nümizmat (sikke uzmanı) olan Marjanka Pilekić, “9. ve 11. yüzyıllar arasında güney İskandinavya’da İslami sikkeler iyi biliniyordu. Para -diğer buluntuların yanı sıra- uzun mesafeli ticari temaslar, soygun veya haraç yoluyla bu bölgeye topluca ulaşmış olabilir. Madeni paraları delmek veya ilmekleyerek bir yerlere takmak popüler bir uygulamaydı.” diyor.

Schleswig-Holstein’da bulunan koleksiyon nadir bir keşif. Bu eşyaların kişisel mülk mü yoksa çalıntı mı olduğu bilinmiyor. Ayrıca başka birine mi teslim edilmek istendiği veya ritüel nedenlerle mi gömüldüğü de açık değil.

Ickerodt, “Özellikle buhran zamanlarında ortaya çıkan tehlike, mülklerin saklanmasına yol açıyor.” diyor. Haithabu bölgesi 11. yüzyılın ortalarında yıkılmasından sonra uzun süre terk edilmedi. Schleswig şehri Schlei körfezinin girişinin karşısında bir yerleşim ve ticaret merkezi olarak gelişmeye başlamıştı.

Ickerodt, “Akdeniz bölgesi, Kuzey Denizi ve Baltık Denizi’nin bütünleştiği Orta Çağ’ın başından beri burada geniş bir kuzey-güney ve doğu-batı yönlü ticaret ağı gelişti. Bu eserler kesinlikle tesadüfen olduğu yere konmadı.” diyor.


Live Science. 2 Mart 2023.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencisi. Tarih ve arkeoloji ile ilgileniyor.

You must be logged in to post a comment Login