Almanya’da Nadir Bir ‘Gökkuşağı Kupası’ Sikkesi Bulundu

Efsaneye göre “gökkuşağı kupaları”, gökkuşağının bittiği yerde Dünya’ya düşen altın damlalarıydı.

Dört kemerle çevrelenmiş dört köşeli yıldız motifi oldukça nadir, çünkü bu tasarıma sahip yalnızca üç adet bilinen Kelt gökkuşağı kupası sikkesi var. C: Stefanie Friedrich, Archaeological State Collection (Munich)

Bavyera Devlet Arkeoloji Koleksiyonu’na göre, Keltler tarafından 2.000 yıldan daha uzun bir süre önce basılan son derece nadir bir “gökkuşağı kupası” sikkesi Almanya’da bir nehir kıyısında bulundu. Efsaneye göre “gökkuşağı kupaları”, gökkuşağının sonunda Dünya’ya düşen altın damlalarıydı.

Sikkeyi inceleyen Devlet Arkeoloji Koleksiyonu’nun nümizmatik bölümünde kıdemli küratör olan Bernward Ziegaus, milattan önce 1. ya da 2. yüzyılda basılan altın sikkenin bir yüzünün kemerlerle çevrili dört köşeli bir yıldızdan oluşan nadir bir tasarıma sahip olduğunu söylüyor. Diğer gökkuşağı kupaları gibi bu sikke de kavisli bir yapıya sahip. 

(İlgili: Almanya’da Keltlere Ait Kavisli Sikkeler Bulundu)

Ziegaus, “Gökkuşağı kupası sikkesi’’ adı, gökkuşağının sonunda yeryüzüne düşen altın damlaları olduğu efsanesinden geliyor. Bu Kelt sikkeleriyle ilgili bir başka efsane de bu sikkelerin yalnızca “Sunday children” (Pazar çocuğu) yani şanslı, özel çocuklar tarafından bulunabileceğini söyler. Ve gerçekten de bu sikkeyi bulan kişi bir pazar günü doğmuş, yani tam anlamıyla “Sunday children” (Pazar çocuğu), şanslı bir çocuk!” diyor.

Devlet arkeoloji yetkilileriyle iş birliği yapan kişi, parayı bu baharda Münih’in yaklaşık 70 kilometre batısında, güney Bavyera eyaletindeki Lech Nehri üzerinde keşfetti.

1,9 gram ağırlığındaki madeni paranın oraya nasıl düştüğü bilinmiyor, ancak bu yer antik bir yola çok yakın bir noktada bulunuyor. Ziegaus, bu yolun kuzey İtalya’daki Trento’dan başlayan ve daha sonra Alpler’i aşan Roma yolu Via Claudia Augusta olarak bilindiğini söylüyor. Ve “Belki de bu para yolda yanlışlıkla kaybolmuştu.” diyor.

Gökkuşağı kupası Kelt parasının stilize edilmiş bir insan kafasını gösteren ön tarafı. C: Stefanie Friedrich, Archaeological State Collection (Munich)

Ziegaus, 13 milimetrelik madeni paranın ön yüzünde “büyük gözlü stilize bir insan başının görüldüğünü”, burun ve dudakların ise nokta olarak tasvir edildiğini söylüyor. Yapılan metal analizi, sikkenin yüzde 77’sinin altın, yüzde 18’inin gümüş ve yüzde 5’inin bakırdan oluştuğunu ortaya çıkardı.

Yıldız ve kemer motifli yalnızca üç gökkuşağı kupası biliniyor. Ziegaus, bu motifin yorumlanmasının zor olduğunu belirtiyor ve “Yıldız belki de dört ana yön için bir semboldür; kemerler ise ufkun, ayın doğuşu ve batışının işaretleri olarak anlaşılmalı.” diyor.

Antik Keltler, Avrupa ana karasında yaşayan ve daha sonra Roma’yı yağmalayan korkusuz savaşçılardı. Bavyera’nın en eski Kelt sikkeleri milattan önce 3. yüzyıla tarihleniyor, ancak Ziegaus’a göre bölgenin milattan önce 15’te Roma tarafından fethi, Kelt darphanesinin faaliyetini sona erdirmesine yol açtı. Bu gelişme sonrasında Roma sikkeleri bölgenin ana para birimi haline geldi.

Frankfurt Goethe Üniversitesi’nde sikke ve antik çağ ekonomisi üzerine doktora yapan Marjanko Pilekić, “Sadece bir sikke olsa bile bu harika bir buluntu. Çünkü şu ana kadar bu türden çok az örnek biliniyor. Eğer bu bölgede daha fazla gökkuşağı kupası sikkesi bulunursa, paranın dağılımı hakkında bir resim çizilebilir.” diyor.

Sikkeyi bulan kişi, gökkuşağı kupasını Münih’teki Bavyera Devlet Arkeoloji Koleksiyonu’na bağışladı. Ziegaus, buluntunun “son derece nadir” olduğu için 2024 yılında diğer Kelt paralarıyla birlikte müzede kalıcı olarak sergileneceğini söylüyor.


Live Science. 8 Eylül 2023.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencisi. Tarih ve arkeoloji ile ilgileniyor.

You must be logged in to post a comment Login