Bilinen En Büyük Çocuk Kurban Ritüeli

Yaklaşık 500 yıl önce, şimdiki Peru topraklarında yaşayan Chimu topluluğu, dünya tarihinde bilinen en kapsamlı toplu kurban olaylarından birine imza attı. Bu olay, yüzlerce gencin hayatını kaybettiği trajik bir ritüeldi.

Omzuna kadar uzanan saçları ve başına doladığı papağan tüylü başlığıyla kurban edilmiş bir çocuğa ait kafatası. Arkeologların buldukları bu genç kurban, Peru’nun kuzey kıyılarındaki küçük bir köy olan Huanchaquito’da, etrafı çöplerle doldurulmuş boş bir alanda, sığ bir mezarda yatıyordu. Araştırmacılara göre bu başlık, bu gencin seçkin bir aileden olduğunun göstergesi olabilir. (C: Rebecca Hale)

MS 1450’lerde Peru’nun kuzey kıyılarında 140’tan fazla çocuk ve 200 yavru lama öldürülerek birlikte gömüldü. Bu, tarihte bilinen en büyük çocuk kurbanlarından biriydi. Huanchaquito-Las Llamas adı verilen bu alan, Chimú İmparatorluğu’nun bir parçasıydı ve çocukların kemiklerinde korunan kimyasal izotoplar, bu genç kurbanların Chimú topraklarının dört bir yanından geldiklerini gösteriyor.

Chimular, arkalarında hiçbir yazılı kayıt bırakmadı. Bu yüzden onlar hakkında bilinen az miktardaki bilgi, arkeolojik bulguların yanı sıra İspanyol kayıtlarından geliyor. Bu kayıtlar, İnkaların bir kralın tahta çıkması ya da ölümü üzerine yüzlerce çocuğu feda ettiğini ileri sürüyor ama Chimuların benzer ölçekte bir çocuk kurbanı uyguladığına yönelik ipucu vermiyor. (C: John Verano)

Bu bölge normalde çok kurak koşullara sahipti ve Chimúlar yeterli yiyecek yetiştirmek için karmaşık sulama sistemlerine güveniyorlardı. Ancak, yaşları 6 ila 14 arasında değişen kız ve erkek çocukların kalın bir çamur tabakasına gömülü bulunması, kurban edildikleri sırada El Niño olayının şiddetli yağmurlara ve yıkıcı sellere neden olduğuna işaret ediyor. Kurban ritüeli, aşırı yağışları durdurma amacıyla gerçekleştirilmiş olabileceği düşünülüyor.

You must be logged in to post a comment Login