Beşiktaş Metro Kazısında 6000 Yıllık Mezarlar Bulundu

İstanbul, Beşiktaş’taki metro istasyonu kazılarında, 6.000 yıllık hocker (cenin) pozisyonda iskeletler ve kremasyon urne mezarlar bulundu.

Beşiktaş’ta metro istasyonu için yapılan ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri tarafından sürdürülen arkeolojik kazılarda, Neolitik döneme tarihlenen yuvarlak planlı taş dizileri ile cenin pozisyonunda gömülmüş iskeletler bulundu. Paylaşılan fotoğraflardan birinde üç bireyin birlikte gömüldüğü ve iskeletlerden birinin başının yanında mezar hediyesi olarak taş balta konulduğu görülüyor. Diğer bir fotoğrafta ise kremasyon (ölünün yakılarak gömülmesi) urne mezar görülüyor.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri yaptığı açıklamada, kent tarihine ışık tutan yeni kalıntıların açığa çıkarıldığını belirtti ve şöyle dedi;

“Müzemiz Başkanlığında Beşiktaş Metro İstasyonu’nda sürdürülen arkeolojik kazılarda kent tarihine ışık tutan yeni kalıntılar açığa çıkartıldı. Yuvarlak planlı taş dizileri, hocker pozisyonda iskeletler ve kremasyon urne mezarlar tespit edildi. Çalışmalarımız devam ediyor.”

Geçtiğimiz sene 20. yüzyıl kalıntıları bulunmuştu

Geçtiğimiz sene Beşiktaş Meydanı’nda birkaç farklı noktada devam eden metro kazılarında 19. ve 20. yüzyıllara tarihlenen tarihi kalıntılar bulunmuştu. Kalıntıların olduğu tabakada ayrıca bazı yer döşemeleri ve arnavut kaldırımı da bulunmuştu. Çıkan mimari kalıntıların ve eserlerin hepsinin ayrı ayrı belgelendiği, kazı çalışmalarının müze denetiminde yürütüldüğü bildirildi.

Beşiktaş metro kazısında bulunan tarihi eserler

Beşiktaş metro istasyonunda 2016 yılında yapılan kazılarda bulunan ve 20. yüzyıl başlarına tarihlenen kalıntılar.

20. yüzyıl başına tarihlenen yer döşemelerinin ve duvarların, zaman içinde oldukça tahrip olması bir plan vermemesi üzerine koruma kurulu bu kalıntıların korunmasına gerek duymadı. Bunun üzerine arkeolojik kazılar daha derine ve daha eskiye doğru devam ettirildi.

Neolitik döneme ulaşıldı

Bu sene devam eden arkeolojik kazılarda ise Neolitik döneme tarihlenen yeni bulgulara rastlandı. Yaklaşık 6000 yıllık olduğu düşünülen kalıntılar arasında, yuvarlak planlı taş dizileri ve mezarlar yer alıyor.

Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, “Yenikapı’daki buluntulardan sonra İstanbul tarihinde bir boşluk oluşmuştu. Bilmediğimiz bir dönem vardı. Şimdi bu boşluğu Beşiktaş ile dolduracağız. İnanılmaz heyecanlandım. Beşiktaş gibi İstanbul’un merkezinde olması müthiş bir keşif. Dairesel yapılar tipik Trakya yerleşim biçimi. Demir çağına kadar bunu görüyoruz. MÖ 4.000 olduğunu tahmin ediyorum. Buluntular devam ettikçe tarihleme kesinlik kazanacaktır.”

Beşiktaş Metro Kazısında 6.000 Yıllık Yuvarlak Yapılar Bulundu

Beşiktaş’taki Metro Kazısında Tarihi Kalıntılar Çıkıyor

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login