Azat Edilmiş Kölelere Ait Pompeii Evi Ziyarete Açılıyor

Pompeii’nin Sistine Şapeli olarak bilinen Vettii Evi, kapsamlı bir restorasyonun ardından 20 yıl sonra ilk kez ziyarete açıldı.

Ünlü freskleri ve 12 mitolojik sahnesi bulunan antik ev restore edildi. C: C: Casa Dei Vetti

MÖ 2. yüzyılda inşa edilen ev, MS 79 yılında Vezüv Yanardağı’nın patlamasıyla küllere gömülmüştü.

Söz konusu ev, adını sahipleri iki eski köle olan Vettii kardeşlerden almıştı. Aulus Vettius Conviva ve Aulus Vettius Restitutus, azat edildikten sonra şarap satarak zengin olmuşlardı.

Mitolojik freskler ve fallik heykellerle süslü ev, yıllar süren restorasyon çalışmalarının ardından geçtiğimiz günlerde yeniden açıldı.

(İlgili: Pompeii’deki Son Bulgular, Yıkıma Dair Yeni İpuçları Veriyor)

1894’ün sonları ile 1896’nın başları arasında yürütülen kazı çalışmaları, daha önceki bir evin kalıntıları üzerine inşa edilen antik Roma villasının Vezüv Yanardağı’nın patlamasından sağ kurtulduğunu gösterdi.

Pompeii Arkeoloji Parkı Müdürü Gabriel Zuchtriegel, “Sahipleri, azat edilmiş kişiler ve eski köleler, iki yüzyıl daha öncesinde düşünülemeyecek bir sosyal hareketliliğin ifadeleri.” diyor.

Freskte, Priapus kendi fallusunu bir çanta dolusu parayla tartarken görülüyor. C: Casa Dei Vetti

Zuchtriegel, kardeşlerin Pompeii’nin çevresindeki tarım ürünlerinin ticaretini yaparak zengin olduklarını, ancak evlerinde fuhuş yapıldığını da sözlerine ekliyor.

Evde, Yunan bereket ve bolluk tanrısı Priapus, bir freskte kendi fallusunu bir torba paraya karşı tartarken tasvir edilmiş.

Evin içindeki süslü mobilyaların yanı sıra bronz ve mermerden yapılmış Yunan ve Roma heykelleri, seçkinlerin yaşam tarzına bir bakış sunuyor.


BBC News. 10 Ocak 2023.

Abdullah Gül Üniversitesi Mimarlık bölümü mezunu. Erciyes Üniversitesi'nde Mimarlık Anabilim Dalında Yüksek Lisans yapıyor. Kültürel mirasın korunması ve restorasyon alanlarında çalışmalar yapıyor.

You must be logged in to post a comment Login