Aydın’daki Tralleis Antik Kenti Soyuldu

Aydın’ın en önemli antik kentlerinden olan Tralleis Antik Kenti’nin eser deposu hırsızlar tarafından soyuldu.

Aydın’da şehrin sembolleri arasında yer alan ve geçmişi MÖ. 334 yılına kadar uzanan Tralleis Antik Kenti’nin tarihi eser deposu kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce soyuldu. Hırsızların yolda giderken eserlerden bazılarını düşürmesi sonucu ortaya çıkan olayın ardından polis ekipleri sabaha kadar el fenerleri ile yaklaşık 150 dönümlük antik kent içinde hırsızları aradı.

Olay akşam saat 21:00 sıralarında ortaya çıktı. Edinilen bilgiye göre; Yıllardır kazıları devam eden ve çıkan birçok tarihi eserin saklandığı Tralleis Antik Kenti’nin kilitli, çevresi tel örgülerle çevrili ve aynı zamanda elektronik güvenlik sisteminin de mevcut olduğu belirtilen depoya hırsızlar girdi. Tel örgüleri kesip merdivenle deponun çatısına yakın pencerelerinin demir parmaklıklarını keserek içeri girdiği öğrenilen kişiler tarihi eserleri çalıp kaçtılar. Kaçarken çaldıkları bazı eserleri de düşürdüğü öğrenilen tarihi eser kaçakçısı ya da hırsızların yakalanması için Aydın Polis bölgede operasyon yaptı.

Hırsızlar yakalanamadı

İlk önce antik kent ve çevresinden gelen tüm yolları tutan polis ekipleri bölgeden gelen tüm araç ve kişileri didik didik aradı. Bir yandan da deponun bulunduğu 2350 yıllık Tralleis Antik Kenti’ne gelen polis ekipleri el fenerleri ile zifiri karanlıkta hırsızları aradılar. Hırsızlar henüz yakalanamazken, polisin arama ve olay yeri inceleme çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

Definecilerin uğrak noktası

Daha önce Tralleis Antik Kenti’ne birçok kez defineci girmişti. Antik kentte Üç Gözler’in karşısında bulunan Arsenal’ın demir kapısını kırarak içeri giren definecilerin tarihi tünelde tahribata neden olmuştu.  Yapılan incelemelerde bölgeye definecilerin sürekli olarak girdiği öğrenilmişti.

Tralleis Antik Kenti

Aydın’ın Kemer Mahallesi yakınlarında bulunan Tralleis antik kenti Argoslular ve Tralleis’liler tarafından kurulduğu biliniyor. Menderes Havzasının verimli toprakları üzerine kurulmuş olan bu kent MÖ. 334’te Büyük İskender tarafından alınmasından sonra Hellenistik Krallıklar arasında sık sık el değiştirdiği için pek çok medeniyete ait kültür varlıklarını barındırıyor. Roma dönemine ait bir hamam, tiyatro, agora ve stadyumun bulunduğu Tralleis Antik kenti ilk çağda ürettiği deriler ve kırmızı renkli çanak çömlek, Apollonios ve Tauriskos isimli iki büyük yontu ustasını ve Ayasofya’ın mimarlarından Anthemios’u da yetiştiren kent olarak da biliniyor.

Aydın’daki 2.000 Yıllık Mezarda Mask bulundu


İHA

Arkeofili editöryel servisi. İletişim: arkeofili@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login