Ayasuluk Tepesi ve St. Jean Kilisesi Kazı Başkanı İsyan Etti

Selçuk Efes Antik Kenti’nin UNESCO Dünya mirası listesine alınmasının ardından yıllardır Ayasuluk Tepesi ve St. Jean Kilisesi’nde kazı yapan Yrd. Doç Dr. Mustafa Büyükkolancı isyan etti. Büyükkolancı, çalışmalarının yok sayıldığını belirterek  “Selçuk – Efes’e verdiğim 40 yılı helal etmiyorum” dedi.

Efes’teki kazıları Avusturyalılar, Efes Antik Kenti dışında kalan tarihi mekanlardaki kazıları ise Türk heyeti yapıyor. Dünya Mirası Listesi’ne Efes dışında Meryamana ve Ayasuluk Kilisesi ile İsabey Camii’nin olduğu bölgeler de dahil edilmişti.

Efes Antik Kenti’nin UNESCO dünya Mirası Listesi’ne girmesiyle yapılan tanıtımlarda ve teşekkür metinlerinde Türk heyetinin kenara itilip Avusturya Arkeoloji Enstitüsü Efes Kazıları Başkan Doç. Dr. Sabine Ladsteatter’in ön plana çıkarılması tartışmalara neden oldu.

Yıllardır bölgede Türk heyetinin kazı başkanlığını yapan Ayasuluk Tepesi ve St. Jean Anıtı Kazı Başkanı, Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Büyükkolancı, “ Ortada 40 yıllık bir emek var. Bunu görmezden geldiler. Türk heyetinde en az 18 kişi yıllardır kazı yapıyor. Bizim reklama ihtiyacımız yok. Ama ne yazık ki UNESCO kararından sonra bizi yok saydılar. Törene davet bile edilmedik. Heyetlerde, danışma kurullarında aktif görev almamıza rağmen kenara itildik. Bir yanda sürekli teşekkür edilen bir yapı diğer yanda da yok sayılan bir yapı oluştu. Bunu kabul etmek mümkün değil. Buralara ömrümüzü adadık. Belediye başkanını da yanlış bilgilendiriyorlar. Ne yazık ki belediyede Avusturyalıları sevenler çok. Ortaya çıkan duruma gerçekten çok üzüldüm. Bu memleketin evladı ve yetişmiş bilim insanı olarak yıllarımı buraya verdim” dedi.

selçukhaber

Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunu. İstanbul Üniversitesi Prehistorya Bölümü Yüksek Lisans mezunu. Aynı üniversitede Doktora adayı. İletişim: ermanbu@gmail.com

You must be logged in to post a comment Login